Strona główna Teresin Z GWINEI DO NIEPOKALANOWA

Z GWINEI DO NIEPOKALANOWA

954
0
PODZIEL SIĘ
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Do niezwykłego wydarzenia doszło 25 lipca w Niepokalanowie. W dniu św. Krzysztofa, patrona kierowców i podróżujących, Mszę św. odprawił kardynał Robert Sarah, biskup z Gwinei, prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Jego wizyta w niepokalanowskim klasztorze wywołała duże zainteresowanie wiernych.

Tego dnia w Niepokalanowie franciszkanie przyjęli też pielgrzymów z Libanu z relikwiami św. Charbela. Popołudniowe nabożeństwo w Bazylice Mniejszej odbywało się w języku polskim i arabskim. Uroczyście uczczono relikwie św. Charbela, zaś pielgrzymi rozdawali obrazki z wizerunkiem i modlitwą do Świętego, a także oleje z jego grobu.

Polska ma misję

Jednak punkt kulminacyjny wizyty kardynała Roberta Sarah’a w Niepokalanowie stanowiła uroczysta liturgia o godz. 18.00.
– Jestem wzruszony, że zaraz po przybyciu do Niepokalanowa mogłem sprawować Mszę św. w ornacie, który był używany przez św. Maksymiliana. Również dzisiaj, podczas tej Eucharystii mam na sobie jego szaty liturgiczne. Ponadto dziś będzie używany kielich mszalny, którego używał św. Maksymilian – mówił podczas Mszy św. kard. Sarah, dodając – Tę Eucharystię sprawuję w intencji Kościoła w Polsce, która dziś ma wielkie zadanie, wielką misję w głoszeniu wiary i Ewangelii, która jest zagrożona.
Podczas Mszy św. przy Ołtarzu byli również obecni m.in. abp Henryk Hoser – biskup diecezjalny warszawsko-praski, o. Wiesław Pyzio – prowincjał Prowincji Warszawskiej Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych, o. Marian Gołąb – prowincjał Prowincji Krakowskiej Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych i o. Grzegorz Szymanik – gwardian niepokalanowskiego Klasztoru.
Po nabożeństwie biskup z Gwinei udał się wraz z wiernymi na spotkanie, które odbyło się w sali św. Bonawentury, gdzie z wielką ochotą odpowiadał na liczne pytania swoich słuchaczy. – Naprawdę cierpieliście już bardzo dużo, więc teraz jako Polacy, pełni doświadczeń, możecie pomóc Zachodowi odkrywać wartość wiary chrześcijańskiej. Nie lękajcie się! Pamiętajcie, że w pierwszej kolejności jesteście Polakami, chrześcijanami, potem Europejczykami – mówił do zgromadzonych.

Watykański hierarcha

Wcześniej, z racji tego, iż dzień 25 lipca należy do św. Krzysztofa, patrona wszystkich kierowców, kardynał dokonał pobłogosławienia zgromadzonych przed Bazyliką pojazdów służb strażackich, policyjnych i ratowniczych.
Z kolei pozostałe pojazdy, którymi parafianie, ale i wielu innych gości przyjechało na uroczystości, poświęcił proboszcz Niepokalanowa o. Andrzej Sąsiadek.
Warto dodać, iż Robert Sarah urodził się 15 czerwca 1945 r. w Ourous. Jest gwinejskim biskupem rzymskokatolickim, który święcenia kapłańskie przyjął w wieku 24 lat z rąk biskupa Raymonda-Marii Tchidimbo. Studiował na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim oraz w Studium Biblicum Franciscanum w Jerozolimie.
W listopadzie 2014 papież Franciszek mianował go prefektem Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. To jedna z najważniejszych funkcji w Watykanie.
Kardynał z Giwnei jest autorem i współautorem wielu pozycji literatury, jakie zostały wydane w naszym kraju przez Wydawnictwo Sióstr Loretanek. Do najpopularniejszych książek zalicza się m.in. „Moc milczenia”, „Bez Boga jesteśmy drzewem bez korzeni” oraz nagrodzona tegorocznym Feniksem 2017 i przetłumaczona na 12 języków książka „Bóg albo nic”.

Marcin Odolczyk
Fot. Marcin Odolczyk

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułW BROCHOWIE STAWIAJĄ NA SPORT
Następny artykułKoniec błota