Strona główna Brochów W BROCHOWIE STAWIAJĄ NA SPORT

W BROCHOWIE STAWIAJĄ NA SPORT

1195
0
PODZIEL SIĘ

Najbliższe dwa lata w gminie Brochów upłyną pod znakiem wielkich inwestycji. Jak twierdzi wójt Piotr Szymański, czasu jest niewiele, bo wkrótce skończą się programy unijne i wszelkie unijne dotacje. Na razie jest więc okazja, by inwestować w tę działalność, która jest niedochodowa, a bardzo potrzebna mieszkańcom. Stąd pomysł na rozbudowę sportu i rekreacji.

– Wielkiego przemysłu i przedsiębiorczości nie jesteśmy w stanie u nas zorganizować. Te firmy, które nam się udało ściągnąć, to i tak duży sukces gminy. Myślę, że trzeba postawić na kapitał ludzki. A więc zainwestować w kulturę, sport i usługi – mówi wójt Piotr Szamański.

Rok Akademii Sportu

Prawdziwym oczkiem w głowie wójta jest działająca od prawie roku Gminna Akademia Sportu. Gdy powstawała, niewielu wierzyło w jej powodzenie. Wójt Szymański jednak postawił sobie za punkt honoru wypromowanie zajęć sportowych.
– Głównym celem Akademii jest rozwój aktywności fizycznej dzieci i młodzieży, jak również umiejętność rywalizacji w szlachetnej i zespołowej walce. Akademia okazała się strzałem w dziesiątkę. Pojawiło się kilka świetnych, piłkarskich talentów. Może wyrosną w przyszłości tu kolejni mistrzowie, tacy jak Lewandowski – marzy Piotr Szymański.
W minionym roku szkolnym Akademia prowadziła treningi z piłki nożnej z uczniami szkół podstawowych w Brochowie, Śladowie oraz z gimnazjum w Lasocinie. Zajęcia odbywały się w sześciu grupach i kilku kategoriach wiekowych. Najmłodsi mieli gry i zabawy z elementami piłki nożnej. Zaś starsi, doskonalenie posiadanych już umiejętności piłkarskich. W Gminnej Akademii Sportu dziewczęta i chłopcy wspólnie ćwiczą i uczestniczą w meczach. Przygotowują się również pod kątem zawodów sportowych na szczeblu powiatowym i wojewódzkim.
Największe dotychczasowe zawody akademików, to udział w Andrzejkowym Turnieju Piłki Nożnej, Turnieju Piłkarskim z okazji Dnia Dziecka, oraz ostatni mecz przed wakacjami z okazji Powitania Lata w Brochowie. Wszystkie zajęcia prowadzi Arkadiusz Cybulski, nauczyciel WF i trener piłkarski.
I właśnie z myślą o rozwijaniu nie tylko drużyn piłkarskich, ale też innych dyscyplin sportu, Piotr Szymański planuje stworzenie Gminnego Centrum Sportu i Rekreacji Brochów – Janów, a także budowę kompleksów boisk w innych miejscowościach gminy.

Miliony na Centrum

– W pierwszym etapie budowy Centrum Sportu i Rekreacji podejmowane są działania przygotowawcze wraz ze skierowaniem wniosku do ministra sportu. W ramach stworzenia tego Centrum planowane jest wybudowanie wielokompleksowego boiska typu Orlik w Brochowie – Janowie wraz z kompletnym zapleczem socjalnym, na terenie przylegającym do istniejącego już boiska w Janowie. Łączna wartość szacunkowa tej inwestycji to około 2 miliony złotych. Pozyskać trzeba połowę tej kwoty. Czy nasz wniosek będzie przyjęty przez ministerstwo i otrzymamy dotację, tego dowiemy się na początku sierpnia – stwierdza wójt Szymański.
Zatem jeśli ministerstwo przekaże gminie nieco ponad milion złotych, to drugą część będzie musiała wyłożyć gmina. Złożą się na to m.in. nadwyżka budżetowa i kredyty zaciągnięte na inwestycję. Całość, jeśli wszystko uda się dopiąć, ruszyłaby na początku przyszłego roku.
Budowa Centrum ma być wsparta wybudowaniem innych boisk na terenie gminy. W planach jest budowa Orlika w Śladowie, w miejscu istniejącego trawiastego boiska piłkarskiego. Ta inwestycja zaplanowana jest na 2018 rok. W jej zakres wejdzie wytyczenie płyty, nawierzchnia, ogrodzenie i oświetlenie całości. W 2019 roku zaplanowana jest przebudowa boiska ligowego w Janowie, tuż obok nowego Orlika. Ma też powstać ogrodzone i oświetlone boisko wielofunkcyjne przy szkole podstawowej w Brochowie. Zupełnie nową, budowaną od podstaw inwestycją będzie boisko w Wólce Smolanej. Powstaje ono z inicjatywy i na prośbę mieszkańców wsi. Teren został już wytyczony. Koszt inwestycji to około 25 tysięcy złotych. Jej zakończenie zaplanowane zostało na 2018 rok. Czyli zadań inwestycyjnych w sport bardzo wiele.
Choć piłkarze dla wójta Szymańskiego są priorytetem, to również nie zapomina on o tym, że w gminie działa Karate Klub i w tym roku odbyły się nawet I Gminne Mistrzostwa w tej dyscyplinie, właśnie w Brochowie, i to z inicjatywy wójta Szymańskiego
– Myślę, że trzeba również postawić na karate i sporty walki, gdyż mamy zdolne dzieci i młodzież. Zapowiadają się całkiem nieźle, co można było zauważyć w czasie ich prezentacji na Powitaniu Lata – stwierdza wójt.
Wszystko wskazuje na to, że mieszkańcom gminy odpowiada inwestowanie w sport i rekreację. Tym bardziej, że oferta będzie adresowana nie tylko do młodych, ale też i starszych mieszkańców. Zresztą na piknikach rodzinnych oraz gminnych imprezach wójt aktywnie uczestniczy w meczach i rozgrywkach sportowych. W tym roku w drugim dniu Powitania Lata wielkim hitem był mecz policjantów z brochowskimi urzędnikami gminnymi o Puchar Wójta Gminy. Przyciągnął sporą publiczność.

Bogumiła Nowak
Fot. Natalia Nurzyńska, UG Brochów