Strona główna Sochaczew miasto Rocznica Godziny W

Rocznica Godziny W

1194
0
PODZIEL SIĘ

Tradycyjnie, jak co roku 1 sierpnia, na Placu Kościuszki w Sochaczewie odbędą się obchody wybuchu Powstania Warszawskiego. W tym roku przypada już 73. rocznica.

Pół godziny przed wybiciem Godziny W, delegacje władz miasta, powiatu oraz wojska złożą kwiaty w kwaterze żołnierzy Armii Krajowej, znajdującej się na cmentarzu wojskowym przy Al. 600-lecia. O godz. 16.50 wprowadzona zostanie kompania honorowa jednostki wojskowej z Bielic i poczty sztandarowe. Punktualnie o 17.00 rozlegnie się dźwięk syreny, czemu towarzyszyć będzie wciągnięcie flagi państwowej na maszt.

Następnie pokazana zostanie rekonstrukcja wymarszu do stolicy oddziału AK „Skowronek” w wykonaniu członków Muzealnej Grupy Historycznej im II/18 pp. Obejrzeć będzie można scenę wjazdu na plac wozu z bronią, formowanie oddziału w kolumnie oraz jego wymarsz na pomoc powstańcom. W tym roku do rekonstruktorów dołączy grupa dzieci i młodzieży, która uczestniczy w Warsztatach Historyczno-Patriotycznych, w powstańczych mundurach.
Wystąpi też Wokalny Zespół Mundurowy Patria, działający przy Sochaczewskim Centrum Kultury, który równo rok temu zadebiutował na Placu Kościuszki właśnie 1 sierpnia. Towarzyszyć mu będzie Sochaczewska Orkiestra Dęta oraz Orkiestra Wojskowa z Siedlec.

BN