Strona główna Nowa Sucha PAMIĘĆ O WIELKIEJ WOJNIE

PAMIĘĆ O WIELKIEJ WOJNIE

1176
0
PODZIEL SIĘ

W 102. rocznicę zakończenia Bitwy nad Rawką i Bzurą, jednej z największych w okresie I Wojny Światowej, 17 lipca w Nowej Suchej ustawiona została pamiątkowa tablica przypominająca te wydarzenia.

Jej pomysłodawczynią i autorką jest dr hab. Anna Zalewska. Przygotowała i wykonała tablicę jako element realizowanego przez siebie projektu badawczego. Lokalizację wybrał i tablicę ustawił Urząd Gminy w Nowej Suchej.

Działania wojenne między armia niemiecką i wojskami rosyjskimi toczyły się na tym terenie od grudnia 1914 roku do lipca 1915 roku. Po raz pierwszy w historii wojen zastosowane zostały pociski wypełnione gazem. Początkowo atak ten nie przyniósł oczekiwanego skutku. Przy kolejnych siły niemieckie zastosowały chlor. Broń okazała się bardzo skuteczna. W trzech natarciach gazowych zostało zabitych lub zatrutych kilka tysięcy żołnierzy, głównie rosyjskich. Siły niemieckie też nie uniknęły strat, gdyż użycie gazu okazało się częściowo zawodne, bowiem wiatr przewiał go na zaplecze pozycji niemieckich

W wyniku działań wojennych na terenie Borzymówki, Zakrzewa, Kozłowa i Nowej Suchej poległo tysiące żołnierzy. Wśród zabitych około jedną trzecią stanowili Polacy, wcielani na siłę do armii zaborczych. Zbiorowe mogiły poległych znajdują się w Borzymówce, na cmentarzu w Kozłowie Biskupim oraz w lesie pod Kozłowem Biskupim.
17 lipca 1915 roku zakończyły się walki nad Rawką i Bzurą i właśnie ten dzień wybrano na odsłonięcie pamiątkowej tablicy przed budynkiem Gminnej Biblioteki Publicznej w Nowej Suchej.

– Wspólnie z panią Anną Zalewską dokonaliśmy jej uroczystego odsłonięcia. To ona zaproponowała nam upamiętnienie tej ważnej w historii i dla naszego terenu bitwy. Doktor Anna Zalewska, archeolog i historyk, prowadziła badania archeologiczne związane z działaniami wojennymi nad Rawką i Bzurą. Po uroczystym odsłonięciu zaprosiła mieszkańców na prelekcję w sali Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji. W jej trakcie przedstawiła wyniki swoich badań i odkrycia. Słuchacze zadali jej sporo pytań i sam wykład cieszył się zainteresowaniem – ­ mówi wójt Maciej Mońka.
Anna Zalewska zachęcała też do zapoznania się z jej książką „Ślady i świadectwa Wielkiej Wojny nad Rawką i Bzurą”. Autorka prosiła osoby, które mają jakieś świadectwa przeszłości oraz relacje z tych wydarzeń, o udostępnienie ich do prac badawczych.

Bogumiła Nowak
Fot. UG Nowa Sucha