Strona główna Sochaczew miasto OSTATNIE DNI STARUSZKI

OSTATNIE DNI STARUSZKI

5274
0
PODZIEL SIĘ

Jeszcze w tym roku z pejzażu Sochaczewa zniknie prawdopodobnie istniejąca od kilkudziesięciu lat muszla koncertowa. W jej miejsce powstanie nowoczesny amfiteatr. Zakończenie prac przewidziano pod koniec czerwca 2019 roku.

Znane są już wyniki przetargu, który miał wyłonić wykonawcę jednej z największych tegorocznych inwestycji realizowanych przez miasto. A jest nią budowa nowego amfiteatru w miejsce istniejącej obecnie muszli koncertowej.
Na przetarg wpłynęła jedna oferta, którą przedstawiła firma Strabag, która zaproponowała kwotę 13 202 932 złotych. Teraz propozycja firmy zostanie zbadana pod kątem jej zgodności z warunkami zamówienia.
Proponowana kwota może wydać się duża. Ale musimy pamiętać o tym, że część środków potrzebnych na realizację inwestycji miasto otrzyma z funduszy zewnętrznych. Ponadto budowa nowego amfiteatru zaplanowana jest na okres prawie trzech lat. A to oznacza, że w budżecie miasta będzie można bez trudu znaleźć fundusze na jego wybudowanie.

Powrót nad Bzurę

Amfiteatr powstanie w ramach kolejnego etapu zagospodarowania terenów nad Bzurą i wokół wzgórza zamkowego. Czyli powrotu miasta – po kilkudziesięciu latach nieobecności – nad rzekę. Przypomnijmy, że w pierwszym etapie zabezpieczono wzgórze zamkowe, któremu groziło osunięcie.
Jak powiedział nam Dariusz Dobrowolski, zastępca burmistrza Sochaczewa, rozpoczynająca się inwestycja to pierwsza faza drugiego etapu zagospodarowania tego rejonu miasta.
– To właśnie w pierwszej fazie zostanie wybudowany budynek amfiteatru wraz ze sceną oraz widownią. Po zakończeniu tej inwestycji rozpocznie się przebudowa ulicy Podzamcze, rewitalizacja parku przy ulicy Traugutta oraz zagospodarowanie samych terenów nad Bzurą, w tym budowa nowej przystani – stwierdził Dariusz Dobrowolski.
Nowy amfiteatr, który powstanie do końca czerwca 2019 roku, został zaprojektowany przez biuro architektoniczne Heinle, Wischer und Partner Architekci. W przeciwieństwie do istniejącej obecnie muszli koncertowej, nie będzie przesłaniał widoku na zamek osobom siedzącym na widowni. Stanie się tak, ponieważ obiekt zostanie wpisany w otoczenie zamku nie tylko poprzez półkolisty kształt, ale i samą scenę. Będzie ona otwarta na wzgórze zamkowe. Aby zwiększyć perspektywę, widownia zostanie oddzielona od sceny ciągiem spacerowym łączącym ulicę Traugutta z ulicą Podzamcze.

Podniebny chodnik

Sam budynek amfiteatru będzie składał się z trzech części: sceny o wysokości 5 metrów, po której obydwu bokach znajdą się garderoby, toalety oraz pomieszczenia gospodarczo-magazynowe. Wszystkie części budynku amfiteatru zostaną przykryte wspólnym dachem, pełniącym jednocześnie funkcję ciągu spacerowego i ścieżki rowerowej. Dach tarasu będzie zaczynał się w parku przy ulicy Traugutta, a kończył przy ulicy Podzamcze.
Przebudowie ulegnie także istniejąca widownia, która po modernizacji będzie miała 894 miejsca siedzące. Do tego dojdzie około 2 tysięcy miejsc stojących. Ocenia się jednak, że – ze względu na ukształtowanie terenu i położenie sceny w niecce – widowiska w nowym amfiteatrze będzie mogło oglądać dużo więcej osób.
Ze względu na kształt budynku scenicznego widownia zostanie poszerzona o część obecnego parkingu przy ulicy Podzamcze, z której bezpośrednio będzie można na nią wchodzić. Drugie wejście na widownię zaplanowano od skrzyżowania z ulicą Traugutta. Z kolei od strony południowo-wschodniej widownia zostanie rozbudowana w kierunku istniejącego obecnie wejścia na zamek.

Jerzy Szostak
Fot.: Jerzy Szostak