Strona główna Sochaczew miasto Godzina W na Placu Kościuszki

Godzina W na Placu Kościuszki

1332
0
PODZIEL SIĘ

W Sochaczewie tradycyjnie jak co roku 1 sierpnia świętowano rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. W tym roku po raz 73. oddawano hołd powstańcom. Punktualnie o godzinie 17.00, czyli w chwilę wybuchu rozdzwonił się dzwon Kościoła św. Wawrzyńca i zawyły syreny.

Tuż przed rozpoczęciem obchodów na Placu Tadeusza Kościuszki pojawiła się orkiestra dęta oraz kompania reprezentacyjna 38 Sochaczewskiego Zabezpieczenia Obrony Powietrznej stacjonujący w Bielicach.

Tuż po syrenach i dzwonach, które przypomniały wybuch Powstania Warszawskiego w słynna Godzinę W wystąpił poczet sztandarowy i uroczyście wciągnął flagę państwową na maszt. Orkiestra odegrała, a uczestnicy uroczystości z kompanią reprezentacyjną, harcerzami Hufca ZHP w Sochaczewie oraz sochaczewskimi samorządowcami odśpiewali hymn Polski.

Najmłodsi rekonstruktorzy

Po tym podniosłym momencie na placu odbyła się inscenizacja wymarszu batalionu żołnierzy Armii Krajowej ze Zgrupowania Kampinos, obwodu „Skowronek”, którzy wtedy wyruszyli na pomoc walczącej Warszawie. Tradycyjnie jak co roku wydarzenia sprzed 73 lat odtwarzała Muzealna Grupa Rekonstrukcji Historycznej im. II/18 Pułku Piechoty. Jak doszło do akcji na podstawie starych wspomnień i zapisków przypomniał Jakub Wojewoda, kierownik działu historii Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola bitwy nad Bzurą, jednocześnie kierujący rekonstruktorami.

Jakub Wojewoda odczytał fragmenty świadków wydarzeń z książki Henryka Zaczkowskiego i Stanisława Janickiego „Armia Krajowa na ziemi sochaczewskiej”, którzy byli świadkami tego wymarszu na Warszawę. 11 sierpnia w Truskawce nastąpiło spotkanie wszystkich oddziałów i batalion sochaczewski pod dowództwem Korwina liczył 481 osób.

W tym roku po raz pierwszy w grupie rekonstruktorów wystąpili uczestnicy Warsztatów Historyczno-Patriotycznych „Młodzi żołnierze batalionu AK majora Korwina”, zorganizowanych przez Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą, a finansowanego przez Narodowe Centrum Kultury. Nastolatkowie wystąpili w historycznych kostiumach z epoki – mundurach powstańczych.

To było ogromne przeżycie, ale też ogromny upał. Trudno było wytrzymać w tych grubych mundurach. Jednak wrażenia niezapomniane – stwierdziła jedna z uczestniczek po przemarszu.

Salwa i koncert patriotyczny

– Marsz odbywał się niemal w romantycznej scenerii. Noc była piękna, księżycowa. Nad czarną połyskującą wodą sine rozświetlone poświata księżyca opary… O świcie pięknym, słonecznym, orzeźwiającym rosą dotarliśmy do pierwszej osady. Opaski biało-czerwone na rękach żołnierzy. Ludność wsi wyległą z chat, witając nas radośnie aż do łez. Poczuliśmy wszyscy, że jesteśmy wolni – odczytywał wspomnienia kpt. Mścisława Jakub Wojewoda.

Gorąco oklaskiwani przez skromną w tym roku publiczność rekonstruktorzy przemaszerowali. Po nich głos zabrał Piotr Osiecki, który zaznaczył w swym krótkim wystąpieniu, że nie można zapominać o czynie żołnierzy AK i ich oddaniu ojczyźnie. Po nim o czynie zbrojnym żołnierzy armii podziemnej wspomniał Maciej Małecki, poseł na Sejm RP i sekretarz stanu w kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Po oficjalnych przemowach odczytany został Apel Pamięci i oddano trzykrotną salwę honorową. Ostatnim punktem uroczystości było przypomnienie utworów powstańczych m. in. „Marszu Mokotowa” i „Sanitariuszki Małgorzatki”. Wystąpił świętujący swoją pierwszą rocznicę debiutu artystycznego Zespół Patria, działający przy Sochaczewskim Centrum Kultury, a prowadzony od początku przez Arkadiusza Mamcarza. Pięknym zakończeniem było odśpiewane przez solistę zespołu Jacka Ornafę tango „Szukam Cię”, utwór o powstańczej miłości.

Publiczność w tym roku na obchodach rocznicy Powstania Warszawskiego zawiodła. Przybyła tylko garstka osób i to zaraz po rekonstrukcji znikli również ci nieliczni. Niestety ogromne upały spowodowały taka sytuację. Jednak ci, co przybyli chwalili świetną organizację i to, że zadbano o uatrakcyjnienie rocznicy występem najmłodszych rekonstruktorów. Szkoda tylko, że tylko najbardziej wytrwali doczekali występu Patrii. Zespół pokazał się z jak najlepszej strony, a występ był wspaniały.

Bogumiła Nowak

Fot. Bogumiła Nowak