Strona główna Iłów DWIE STRONY DROGOWEGO MEDALU

DWIE STRONY DROGOWEGO MEDALU

1384
0
PODZIEL SIĘ

Mieszkańcy gminy Iłów często skarżą się, że tiry rozjeżdżają ich miejscowości. Drogi gminne mają ograniczenia na środki transportu od kilku do maksymalnie 10 ton. Bywa jednak, że górna granica jest kilkakrotnie przekraczana.

– Na naszym terenie jest zarejestrowanych sporo firm transportowych, świadczących usługi krajowe i międzynarodowe. Płacą regularnie podatki do gminnego budżetu, zatrudniają sporą grupę mieszkańców gminy, więc nie możemy ograniczać im dojazdu na ich własne posesje. Jakoś muszą się dostać do swojego domu. Jeśli ich ciężarówki mają wyższy tonaż, to siłą rzeczy rozjeżdżają drogi – usprawiedliwiał Przemysław Nowacki, sekretarz gminy Iłów.

Na tiry nie ma mocnych

Stan dróg na terenie gminy Iłów, właśnie z powodu ciężkiego transportu jest nienajlepszy. Początek 2017 roku, z dużymi skokami temperatur, spowodował też, że drogi w znacznym stopniu uległy dewastacji. Część bocznych dróg na terenie gminy wymaga teraz solidnej naprawy.
– Cały czas i na bieżąco przeprowadzamy remonty. Staramy się robić to solidnie. Nie metodą zwykłego zalewania dziury, tylko wycinamy fragment z uszkodzeniem i wykonujemy w tym miejscu solidną wylewkę na dobrym podłożu. Taka naprawa starcza na dłuższy czas, choć jest droższa od zwykłego zalania asfaltem – stwierdza sekretarz gminy.
– Czy jednak nie ma możliwości zwykłego ograniczenia, aby tiry nie przejeżdżały bocznymi drogami – nie dawał za wygraną jeden z sołtysów.
Jednak zarówno Roman Kujawa – wójt gminy, jak i Przemysław Nowacki argumentowali, że gmina Iłów nie może być całkowicie wyłączona z ciężkiego transportu. Bywa, że zdarzają się sytuacje, gdy mimo zakazów i ograniczeń tonażu na iłowskie drogi trafiają ponad 100-tonowe ciężarówki.
– Gdy wydarzy się jakiś groźny wypadek na drodze krajowej numer 50, to wtedy policja wytycza objazdy po naszym terenie. Nie mamy na to wpływu. Niestety konsekwencją przeciążeń dróg jest ich szybsze zużycie. Gminne drogi nie są przygotowane do tak ciężkiego transportu, jak drogi krajowe – dodaje sekretarz gminy.
Na razie realizowane są naprawy na drogach w kierunku Emilianów, Stegna, Szarglew i Olunin.

Wspólnie z powiatem

– Cały czas dobijamy się o remont dróg powiatowych. Staramy się dogadywać w tych sprawach ze Starostwem Powiatowym, by wykonać jak najwięcej inwestycji w miarę możliwości obu stron – zaznacza Przemysław Nowacki.
Uważa on, że nieco lepiej w tej kwestii dzieje się na drogach wojewódzkich, gdzie możliwości finansowania remontów są znacznie większe. Priorytetem ma też być poprawienie połączenia w kierunku Płocka. Jakimś pomysłem jest poszerzenie istniejących już dróg, ale nie we wszystkich przypadkach da się to osiągnąć, gdyż powinny być uregulowane sprawy własnościowe.
– Budowanie dróg jest dla nas, jako rady powiatu, bardzo ważne. Dotyczy to nie tylko bieżących napraw, ale też kompleksowej przebudowy dróg i dostosowania ich do współczesnych wymogów. Jednak powiat ma ograniczone możliwości, i tylko w partnerstwie z gminą może takie działania realizować – zaznacza Wanda Dragan, radna powiatowa, mieszkanka Iłowa.
Na sesji Rady Gminy 27 lipca radni zostali zapoznani z planami i realizacją w zakresie remontu dróg powiatowych, dokonywanych przez starostwo.
Wykonywane naprawy, to droga w Załuskowie w kierunku Przejmy, i na Brzozów, w Ostrowcu i Zalesiu. Tegoroczne otrzymane 500 ton kruszywa na wzmocnienie dróg, to ciągle za mało.
Jak informowała Wanda Dragan, prace realizowane są na odcinkach Brzozów – Koszajec, Giżyce – Iłów, Iłów – Suchodół, Brzozówek – Wieniec. Wkrótce rusza przebudowa odcinka od Iłowa do Giżyc, około 4 km – w miejscowościach Piotrów – Szarglew. Do jesieni inwestycja ma być zakończona.
– My w gminie ciągle liczymy na to, że starostwo będzie nas wspierać w inwestycjach drogowych nie w mniejszym stopniu jak teraz, a nawet znacznie wzmocni inwestowanie. Bez udziału powiatu nie da się naprawić dróg powiatowych, które nadal pozostawiają wiele do życzenia – stwierdził radny Edward Krakowiak.

Bogumiła Nowak
Fot. Bogumiła Nowak

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułBĘDĄ ĆWICZENIA OBRONNE
Następny artykułPokopali w Karwowie