Strona główna Kultura DOŻYNKOWY KONKURS KULINARNY

DOŻYNKOWY KONKURS KULINARNY

81
0
PODZIEL SIĘ

„Miodowe przysmaki Ziemi Sochaczewskiej” to konkurs kulinarny, który organizowany jest przez Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego oddział w Bielicach, Starostwo Powiatowego i Powiatowe Koło Pszczelarzy przy okazji dożynek powiatowych.

W tym roku już po raz dziewiąty organizatorzy zachęcają do udziału w konkursie wszystkich, którzy lubią piec ciasta, ciastka, torty, tarty itp.

Miód, nazywany płynnym złotem, posiada walory nie tylko smakowe, ale i lecznicze. Może być też składnikiem prawdziwych arcydzieł kulinarnych, o czym mogą przekonać się organizatorzy organizowanego konkursu „Miodowe przysmaki Ziemi Sochaczewskiej”. Bo właśnie miód jest jednym ze składników, który musi być obecny w zgłoszonych na konkurs produktach. Wykonawcy najsmaczniejszych produktów otrzymają atrakcyjne nagrody.

Na terenie powiatu sochaczewskiego, co potwierdza ten konkurs, mamy wielu amatorów cukiernictwa. Każdego roku dostarczanych jest ok. 20 słodkich produktów. Różnią się wyglądem, smakiem. Organizatorzy już dziś zapraszają wszystkich amatorów pieczenia i smakowania wypieków cukierniczych organizatorzy do udziału w konkursie. Jego przedmiotem są produkty regionalne, przeznaczone do bezpośredniego spożycia, charakteryzujące się szczególnymi walorami estetycznymi i smakowymi. Oczywiście, jak wspomniano, składnikiem niezbędnym jest miód. – Na laureatów czekają naprawdę atrakcyjne nagrody – przede wszystkim kulinarne. Oprócz produktów nagrodzonych, przyznajemy też wyróżnienia. W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, przewiduję tylko jedną konkurencję – wyroby cukiernicze – informuje Anna Syperek, która z ramienia Starostwa czuwa nad organizacją konkursu i bierze też udział w komisji.
W skład komisji konkursowej wchodzą tradycyjnie przedstawiciele MODR Warszawa Oddział Bielice, Starostwa Powiatowego w Sochaczewie, Powiatowego Koła Pszczelarzy w Sochaczewie oraz Rady Powiatowej MIR.

W konkursie mogą wziąć udział wszyscy niezależnie od wieku, płci i posiadanych zdolności kulinarnych. Należy dostarczyć swoje produkty do sekretariatu MODR o/Bielice 6 września – tj. środa 2017 r. do godz. 12.00. Produkty oceni komisja tego samego dnia – o godz. 13.00. Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbędzie się 10 września podczas dożynek powiatowych w Sochaczewie – Karwowie. Warto już dziś pomyśleć o uczestnictwie w konkursie i przepisie na miodowe ciasto.

Starostwo Powiatowe
w Sochaczewie

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułUwaga na konopie
Następny artykułBędzie droga