Strona główna Teresin Pątnicy zachwyceni gościną

Pątnicy zachwyceni gościną

194
0
PODZIEL SIĘ

NIEPOKALANÓW Jak co roku, 5 i 6 dnia sierpnia, do gminy Teresin przybywają pątnicy udający się na Jasną Górę. To już wieloletnia tradycja, że Niepokalanów i ziemia teresińska znajdują się na ich drodze.

Kilka tysięcy pielgrzymów Warszawskiej Akademickiej Pielgrzymki Metropolitalnej nawiedziło gminę w ubiegłą niedzielę. O godz. 10.00 wzięli udział w uroczystej Mszy św. sprawowanej na ołtarzu polowym tuż za Bazyliką Mniejszą. Czekał na nich także poczęstunek przygotowany na tę szczególną okazję przez klasztor oraz tutejszych parafian. Cechą stołecznej grupy pielgrzymkowej jest, że idą tu też żołnierze m.in. z Polski, Niemiec, Słowacji, Łotwy, Litwy oraz USA.

Troszkę skromniejsza grupa pątników, tym razem z Ełku, dotarła do Niepokalanowa dzień wcześniej. Pielgrzymi w drodze na Jasną Górę zawsze zatrzymują się na odpoczynek w Niepokalanowie. Stąd wyruszają na dalszy około 300-kilometrowy szlak, wiodący przez Szymanów, gdzie również są wspaniale goszczeni przez Siostry Niepokalanki i tutejsze społeczeństwo, co zresztą sami pątnicy podkreślali. Podczas dalszej drogi grupy odwiedzają też inne słynne sanktuaria, m.in. w Miedniewicach, Smardzewicach, Pociesznej Górce i Gidlach.

Pielgrzymujący dotrą na Jasną Górę 14 sierpnia, a dzień później wezmą udział w jasnogórskich Uroczystościach Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Warto podkreślić, że nie tylko w Niepokalanowie i Szymanowie pielgrzymów witano bardzo gościnnie. Równie wspaniale przyjęli ich pozostali mieszkańcy gminy, którzy nie tylko pozdrawiali idących pątników, ale także częstowali ich swoimi domowymi wyrobami i napojami.

Marcin Odolczyk