Strona główna Sochaczew miasto BĘDĄ KOPAĆ CHODAKOWSKĄ

BĘDĄ KOPAĆ CHODAKOWSKĄ

155
0
PODZIEL SIĘ

Wszystko wskazuje na to, że prawdopodobnie w połowie sierpnia kierowcy przejeżdżający przez Chodaków będą musieli uzbroić się w cierpliwość. A wszystko za sprawą mającej się rozpocząć przebudowy ulicy Chodakowskiej.

Znane są już wyniki drugiego przetargu, który na zlecenie Mazowieckiego Zarządu Dróg Wojewódzkich miał wyłonić wykonawcę przebudowy ulicy Chodakowskiej.
Jak wynika z naszych informacji, na przetarg wpłynęło kilka ofert, z tym że zaproponowane kwoty za wykonanie inwestycji przekroczyły tę, którą MZDW przeznaczył na remont. Dodajmy, że na pierwszy przetarg nie wpłynęła żadna oferta. Wynikało to z tego, że MZDW nie oszacował dokładnie kosztów przebudowy. Dlatego po pierwszym przetargu zarząd województwa mazowieckiego zdecydował o dołożeniu do inwestycji dodatkowo pół miliona złotych, aby urealnić koszty. Mimo tego firmy, które przystąpiły do przetargu, zaoferowały kwoty przekraczające zarezerwowane środki.

Dołożą do remontu

Czy oznacza to, że zapowiadany remont Chodakowskiej nie dojdzie do skutku?
– Rozważane są różne warianty. Jednak rezygnacja z remontu nie jest brana pod uwagę, co chcę podkreślić. Wszystko wskazuje na to, że zostanie wybrana najtańsza oferta i rozpoczną się rozmowy z ewentualnym wykonawcą w celu urealnienia przez niego ceny. Istnieje bowiem możliwość, w przypadku osiągnięcia kompromisu, przesunięcia na inwestycję w Chodakowie wolnych środków, które pozostały z innych przetargów. I takiego przesunięcia może dokonać zarząd Mazowsza – powiedział nam Adam Orliński, radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego. Dodajmy, że to właśnie dzięki zaangażowaniu radnego Orlińskiego oraz burmistrza Piotra Osieckiego, samorząd Mazowsza znalazł w tegorocznym budżecie środki na remont ulicy Chodakowskiej.
Jak dodaje Adam Orliński, takie rozwiązanie jest najbardziej optymalne. Ogłaszanie kolejnego przetargu mijałoby się z celem. Ponieważ przetarg można byłoby ogłosić dopiero po wyrażeniu przez Sejmik zgody na zwiększenie środków na remont ulicy. A najbliższa sesja Sejmiku odbędzie się w połowie września. To z kolei oznaczałoby, że inwestycji nie udałoby się zrealizować w tym roku, a środki, które zarezerwowano na modernizację Chodakowskiej, poszłyby na inne cele. Zresztą – jak powiedział nam Adam Orliński – brakująca kwota nie jest tak duża, aby samorząd miał problem z jej znalezieniem.

Współpraca popłaca

Gdyby MZDW udało się dojść do porozumienia z przyszłym wykonawcą, a zarząd Mazowsza znalazł dodatkowe środki, to remont na całej długości Chodakowskiej rozpocząłby się jeszcze w sierpniu i potrwał do końca grudnia. W tym czasie zostaną przebudowane skrzyżowania Chodakowskiej z Pocztową i Włókienniczą. Natomiast sama ulica będzie zwężona i po remoncie szerokość jej jezdni wyniesie 7 metrów. Z tym, że Chodakowska zostanie poszerzona przed rondem Jana Pawła II.
Wybudowane zostaną nowe chodniki, ścieżka rowerowa, oraz pojawią się nowe zatoki autobusowe. Przy okazji modernizacji położone zostaną odgałęzienia kanalizacji deszczowej w kierunku ulicy Pocztowej i Włókienniczej, gdzie w najbliższych latach planowana jest budowa burzowca. Na Chodakowskiej pojawią się również nowe, energooszczędne lampy.
Przypomnijmy, że przebudowa ulicy Chodakowskiej jest wspólną inwestycją samorządów miejskiego i Mazowsza. Za środki z budżetu miasta wykonano projekt remontu ulicy oraz jej oświetlenia. Natomiast Mazowsze pokryje koszty budowy.
Na tych samych zasadach zostanie wykonana przyszłoroczna przebudowa ulicy Chopina, od ronda do przejazdu kolejowego w Kistkach, oraz remont ulicy 15 Sierpnia – na odcinku od obwodnicy do skrzyżowania z ulicą Boryszewską. Natomiast należący do miasta odcinek 15 Sierpnia – od Traugutta do obwodnicy – ma być modernizowany wspólnie ze Starostwem Powiatowym w Sochaczewie.

Jerzy Szostak
Fot. Joanna Smacka