Strona główna Sochaczew miasto Zanim kupią przetestują

Zanim kupią przetestują

1573
0
PODZIEL SIĘ

Od kilku dni kursuje nowy autobus Zakładu Komunikacji Miejskiej. Jak poinformował nas Krzysztof Sieczkowski, dyrektor ZKM, jeżdżący na trasie linii nr 4, autosan jest autobusem testowym.

– W ten sposób chcemy sprawdzić, jak sprawuje się tego typu autobus na naszych ulicach. Testy mają związek z planowanym zakupem nowego taboru przez nasz Zakład. Nie oznacza to jednak, że właśnie ten pojazd zostanie przez nas kupiony, chodzi przede wszystkim o przetestowanie wszystkich parametrów autobusu oraz uzyskanie opinii kierowców i pasażerów – powiedział nam dyrektor Krzysztof Sieczkowski.

Testowany autobus, to niskopodłogowy autosan z 2016 roku (z silnikiem spalania spalin Euro 6) o długości 10 metrów. Jest w stanie przewieźć około 80 pasażerów. I właśnie pojazdy o takich parametrach zostaną zakupione w przyszłym roku przez ZJK, zastępując tym samym pamiętające jeszcze ubiegły wiek wysłużone jelcze. Jak już informowaliśmy, ZKM planuje zakup pięciu nowych autobusów: trzech o napędzie elektrycznym, gdzie koszt jednego pojazdu waha się w granicach 2 milionów złotych, oraz dwóch autobusów spalinowych. W tym przypadku cena jednego pojazdu to koło 800 tysięcy złotych. W sumie na wymianę zniszczonego taboru potrzeba około 8 milionów złotych.

– Jest to olbrzymia kwota, i dlatego w przypadku ewentualnego zakupu chcielibyśmy, aby wszystkie autobusy, zarówno te elektryczne, jak i spalinowe pochodziły od jednego producenta. Dzięki czemu znacznie zostałyby obniżone wydatki z późniejszym serwisem pojazdów – wyjaśnia Krzysztof Sieczkowski. Dodając przy tym, że ZKM liczy, że zakup autobusów będzie możliwy dzięki dofinansowaniu ze środków unijnych, o które chce się starać, składając odpowiedni wniosek. Gdyby został on pozytywnie oceniony, to nowe autobusy, o parametrach zbliżonych do obecnie testowanego, pojawiłyby się na ulicach Sochaczewa w połowie przyszłego roku.

Ale na tym nie koniec. Zakład planuje również pozyskanie środków na zakup 2 biletomatów, stanowiska sprzedaży biletu elektronicznego okresowego oraz pięciu elektrycznych tablic z rozkładem jazdy. Wymienione zostaną także 33 wiaty przystankowe, a przy 7 z nich pojawią się stojaki dla rowerów.

Jerzy Szostak
Fot.: UM Sochaczew