Strona główna Nowa Sucha Zakład komunalny jest potrzebny

Zakład komunalny jest potrzebny

1288
0
PODZIEL SIĘ

Rada gminy w Nowej Suchej na sesji 22 czerwca przyjęła jednogłośnie uchwałę o powołaniu Gminnego Zakładu Gospodarki Komunalnej.

– Od nowego roku weszło w życie nowe prawo, które pozwala na odzyskiwanie podatku. Wcześniej referat gospodarki komunalnej mógł w całości go odzyskiwać. Teraz, przy obecnej zmianie przepisów, w obecnej strukturze będzie możliwe odzyskanie tylko części podatków. Aby jednak uzyskać cały zwrot konieczne jest wyłonienie nowej jednostki gospodarki komunalnej – poinformował Maciej Mońka, wójt gminy Nowa Sucha.

Stąd też pomysł stworzenia GZGK. Powstanie on 12 lipca, ale pracę rozpocznie od 1 sierpnia. Zakład tworzony jest na bazie referatu gospodarki komunalnej, przejmując większość jego zadań i pracowników. Wszystko zgodnie z zapewnieniami wójta ma odbyć się płynnie i bez zakłóceń – część pracowników pozostanie w urzędzie, a część zostanie przesunięta do GZGK. W urzędzie gminy zostanie też wyodrębniony majątek niezbędny do prowadzenia działalności tej jednostki, który w zasadzie odpowiada stanowi majątkowemu dotychczasowego referatu komunalnego. Jak zaznaczono, są to pomieszczenia i osobny budżet na prace i wynagrodzenia pracowników.

Jednak zakład w całości ma podlegać gminie i będzie przez nią rozliczany na podobnych zasadach, jak inne gminne jednostki. Kompetencje i zadania GZGK pozostają takie same, jak referatu. Nowa, gminna jednostka przejmie wszystkie zadania, jakie prowadził referat gospodarki komunalnej, poza prowadzeniem targowiska.

Dyrektorem GZGK został mianowany Sławomir Kuczek, obecny kierownik referatu gospodarki komunalnej. Dotychczasowy zastępca kierownika referatu gospodarki komunalnej, Wojciech Kraszewski, przechodzi na stanowisko kierownika referatu zamówień publicznych. Z nowego naboru jest Robert Gajda, który w GZGK obejmie stanowisko zastępcy dyrektora. Jemu, jak poinformowano, będą podlegać głównie interwencje terenowe.

BN
Fot. Bogumiła Nowak

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułGrali najmłodsi
Następny artykułTosty z jabłkami