Strona główna Kampinos Wszystko o pszczołach

Wszystko o pszczołach

969
0
PODZIEL SIĘ

GRANICA W Święto Przemienienia Pańskiego, w niedzielę 6 sierpnia, w Chacie Kampinoskiej zaplanowane jest spotkanie członków i sympatyków Stowarzyszenia Towarzystwo Kampinoskie poświęcone pszczelarstwu, bartnikom i pasji do miodu.

Tradycja tych spotkań trwa od 2008 roku. Tegoroczne ma szczególny charakter, gdyż w części będzie poświęcone Tadeuszowi Szurkowi, niedawno zmarłemu członkowi Stowarzyszenia, pułkownikowi wojska, żołnierzowi Grupy AK Kampinos. Przybyłych na spotkanie witać będzie pszczółka Maja, a spragnionym będzie oferowany zimny napój. Początek imprezy w Granicy z degustacją miodów i oglądaniem woskowych dzieł od godziny 14.00.

– Tradycje bartnicze w Polsce sięgają początków państwa polskiego. Już XVI-wieczne źródła podają, iż 6 sierpnia powierzało się opiece boskiej pszczoły, bartników i pszczelarzy, a woskowe ule były składane jako vota u stóp ołtarzy. Ten dzień spędzimy przy wspólnym śpiewaniu pieśni partyzanckich, aby przy okazji uczcić kolejną rocznicę powstańczego zrywu w Warszawie – mówi Barbara Szułczyńska, prezes Stowarzyszenia.

Na spotkanie zaprasza nie tylko mieszkańców gminy Kampinos, ale turystów z całymi rodzinami, by poznali uroki Granicy i sąsiadującej z nią Puszczy Kampinoskiej.

BN

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKolejne inwestycje
Następny artykułSochaczew wita