Strona główna Sochaczew miasto WPYCHAJĄ RURĘ W CHOPINA

WPYCHAJĄ RURĘ W CHOPINA

908
0
PODZIEL SIĘ

W ciągu dwóch miesięcy Zakład Wodociągów i Kanalizacji ułoży prawie 1,7 kilometra nowego wodociągu i wybuduje kilkadziesiąt nowych przyłączy w ulicy Chopina. Prace związane są z przyszłoroczną przebudową ulicy, która zostanie zmodernizowana od ronda Jana Pawła II do przejazdu w Kistkach.

W ubiegłym tygodniu Zakład Wodociągów i Kanalizacji przystąpił do budowy nowego 7wodociągu w ulicy Chopina. To największe tegoroczne zadanie spółki, która – przed zapowiadanym na przyszły rok przez Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich remontem ulicy – chce ułożyć nowy wodociąg biegnący pod drogą.
Nowa rura zostanie położona na długości niemal 1,7 kilometra i zastąpi dotychczasowy wodociąg wybudowany w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku. To właśnie nim dostarczana jest woda z ujęć w Konarach, która po uzdatnieniu w Stacji Uzdatniania Wody przy Wyszogrodzkiej trafia do naszych mieszkań.

Zdążyć przed remontem

Istniejący w ulicy Chopina wodociąg, w związku ze zużyciem do jego budowy niezbyt dobrej jakości materiałów, co jakiś czas ulega awarii. Stąd decyzja o budowie nowej rury łączącej Chodaków i Sochaczew. A tę trzeba położyć przed remontem ulicy. Aby mogło tak się stać, miejscy radni w listopadzie ubiegłego roku zaktualizowali Wieloletni Plan Rozwoju i Modernizacji Urządzeń Wodociągowych i Kanalizacyjnych do 2020 r. Plan zakładał nie tylko kontynuację wcześniej rozpoczętych prac, jak choćby w ulicach Kochanowskiego, Kraszewskiego, Lechickiej i Langiewicza, ale też wprowadzał nowe projekty, jak wymiana wodociągu w ul. Chopina.
– Reagujemy w ten sposób na zawierane przez burmistrza z MZDW czy powiatem porozumienia dotyczące przebudowy centralnych dróg biegnących przez Sochaczew. Tak było w 2015 roku, gdy na wymianę infrastruktury wodno-kanalizacyjnej w ulicy Staszica nasza spółka wyłożyła niemal 800 tysięcy złotych. Tak będzie w tym roku z ulicą Chopina – mówi Stanisław Grażka, prezes Zakładu Wodociągów i Kanalizacji.
Przypomnijmy, że w ubiegłym roku burmistrz uzgodnił z Mazowieckim Zarządem Dróg Wojewódzkich, iż w Chodakowie w pierwszej kolejności, i to już w tym roku, należy wyremontować ulicę Chodakowską, a zaraz po niej ulicę Chopina. W Chodakowskiej, jak mówi prezes Grażka, sieci są w dobrym stanie i nie wymagają poważnych nakładów. Zupełnie inaczej sytuacja wygląda z ulicą Chopina, gdzie na budowę nowego wodociągu spółka będzie musiała wydać około 560 tysięcy złotych.

Prośba o cierpliwość

Prace przy jego budowie rozpoczęto w ubiegłym tygodniu i potrwają do końca sierpnia. W pierwszym etapie są one prowadzone na odcinku pomiędzy skrzyżowaniem Chopina z ulicą Kolejową, a przejazdem kolejowym w Kistkach.
Prace obejmą wymianę głównych rur przesyłowych oraz budowę nowych przyłączy do poszczególnych posesji. W następnym etapie ekipa ZWiK wejdzie na odcinek od ronda Jana Pawła II do skrzyżowania z Kolejową. Co z kolei będzie wiązało się z utrudnieniami w ruchu kołowym. Ale, jak zapewnia Stanisław Grażka, spółka zrobi wszystko, aby budowa wodociągu była jak najmniej uciążliwa dla mieszkańców i kierowców.
– Na niektórych fragmentach będzie trzeba wyłączać jeden pas ruchu, ale to zawsze ostateczność. Sieć po wykonaniu przyłączy będzie sukcesywnie uruchamiana. Spółka na bieżąco będzie przekazywała informacje o dalszym postępie robót. Dziś prosimy o cierpliwość i wyrozumiałość – mówi prezes. I dodaje, aby mieszkańcy domów przylegających do ulicy Chopina – w przypadku pytań dotyczących przyłączy wodociągowych – kontaktowali się z obecnymi na terenie przedstawicielami ZwiK, lub przyszli do siedziby spółki przy ulicy Rozlazłowskiej 7. Informacje można uzyskać także telefonicznie, dzwoniąc pod numer 46 862-82-30 wew. 26.

Jerzy Szostak/ UM
Fot.: ZWiK Sochaczew