Strona główna Edukacja Warto się uczyć

Warto się uczyć

1184
0
PODZIEL SIĘ
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

O tym, że nauka się opłaca – mogli się przekonać w minionym roku szkolnym uczniowie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Praktycznego w Sochaczewie. Aż piętnastu z nich otrzymało stypendia w ramach projektu „Mazowsze – stypendium dla uczniów szkół zawodowych. Byli to uczniowie z klas Technikum Logistycznego, Budowlanego, Informatycznego oraz Obsługi Ruchu Turystycznego. To duży sukces szkoły, w tym jej dyrektor Julii Jakubowskiej. Sukces tym większy, że w pierwszej edycji projektu stypendia otrzymało trzech uczniów.

Aby je dostać, uczniowie musieli wykazać się średnią nie niższą niż 4,66. A otrzymane wsparcie w wysokości 4152 złotych mogli przeznaczyć m.in. na zakup literatury fachowej, udział w dodatkowych zajęciach pozaszkolnych, kursach językowych, konferencjach, seminariach, warsztatach. A także na zakup pomocy dydaktycznych i sprzętu: komputera, oprogramowania, aparatu fotograficznego itp.

– Również w tym roku szkolnym, dzięki średniej powyżej 5, mogłam wziąć udział w programie. Tym razem zadałam sobie pytanie: „Jaką rolę pełni Internet we współczesnej turystyce”, które następnie stało się tytułem mojego projektu edukacyjnego w ramach programu stypendialnego. Projekt dał mi możliwość spotkania z wieloma osobami zarządzającymi portalami turystycznymi, którzy przybliżyli mi temat związany z systemami rezerwacyjnymi, m.in. MerlinX i Amadeus, a wykorzystywanych w biurach podróży. W ramach projektu brałam udział m.in. w Targach Turystycznych w Warszawie oraz w Nadarzynie – mówi Inna Dovhaliuk, tegoroczna absolwentka ZSCKP i dwukrotna stypendystka projektu. Jak dodaje, dzięki otrzymanemu wsparciu wzięła udział w kursie języka angielskiego. – Podniosło to kompetencje w komunikowaniu się w języku obcym. Kupiłam także literaturę fachową oraz pomoce dydaktyczne, w tym komputer i oprogramowanie. Opłaciłam też możliwość korzystania z Internetu.

Dodajmy, że każdy uczeń podczas trwania projektu stypendialnego ma swojego opiekuna. W przypadku Inny Dovhaliuk była to Małgorzata Grabarek, pedagog szkolny.

Jerzy Szostak