Strona główna Rekreacja Wakacje z kajakami

Wakacje z kajakami

1395
0
PODZIEL SIĘ

Z inicjatywy Stowarzyszenia ,,Kajakowcy Sochaczewa” oraz przy współpracy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej Sochaczew oraz wsparciu Wójta Gminy Sochaczew Mirosława Orlińskiego, odbył się drugi charytatywny spływ kajakowy pod nazwą ,,Pogromca Bzury 2017”.

Spływ został zorganizowany dla podopiecznych GOPS Sochaczew na rzece Bzurze na odcinku rzeki od kładki dla pieszych przy ul. Staszica do miejscowości Żuków, gdzie dzięki uprzejmości miejscowego sołtysa został udostępniony plac nad rzeką w celu zorganizowania na zakończenie spływu integracyjnego ogniska.

Tradycyjnie każdy spływ kajakowy organizowany przez Stowarzyszenie ,,Kajakowcy Sochaczewa” rozpoczynamy zapoznaniem uczestników spływu z regulaminem spływu. Każdy spływ jest zabezpieczany przez uprawnionego instruktora kajakarstwa, który przed wodowaniem kajaków przeprowadza krótkie podstawowe szkolenie i omawia zasady i warunki bezpieczeństwa podczas samego spływu. Tym razem takie szkolenie przeprowadził instruktor kajakarstwa , a jednocześnie instruktor survivalu Adrian Kamiński który wspólnie z członkiem stowarzyszenia Marylą Markowską –Bajurską płynęli razem z uczestnikami. Szkolenia, jakie są przeprowadzane tuż przed spływem, są niezbędne z uwagi na to, że wielu uczestników tego typu spływu kajakowego niejednokrotnie po raz pierwszy w życiu trzyma wiosło i płyną kajakiem.

Po zakończonym szkoleniu dokonaliśmy wodowanie kajaków wraz załogami, życząc im szczęśliwych wiatrów i stopy wody pod kilem. Sam spływ odbywał się przy pięknej bezwietrznej słonecznej pogodzie. Nasza malownicza rzeka Bzura na co dzień łaskawa dla nowicjuszy kajakowania sprawiła jednak jednej z załóg psikusa i nie omieszkała ochrzcić ich swymi falami przenosząc kajak na niewielki kamień co skończyło się niegroźną kąpielą i wylewaniem wody z kajaka. Jednak jak przystało na prawdziwych pogromców rzeki, dziewczyny (załoga składała się z pań) z uśmiechem na ustach dalej kontynuowała spływ.

Do miejsca cumowania kajaków spływ odbywał się w sielankowej atmosferze bez większych niespodzianek. Po około godzinnym rejsie wszystkie załogi bez większych strat w sprzęcie i ludziach dotarły do miejsca cumowania, gdzie zostało zorganizowane ognisko z pieczeniem kiełbasek. Przy ognisku nie było końca śmiechom i opowieściom z wrażeń jakich doznali uczestnicy podczas samego spływu, a ci co się z lekka zmoczyli mogli spokojnie osuszyć ubrania.

Jednak to nie był koniec atrakcji gdyż na miejscu czekała na wszystkich konkurencja sprawnościowa, a mianowicie strzelanie do celu z wiatrówki. Podczas tej konkurencji okazało się, że zarówno dziewczęta jak i chłopcy całkiem nieźle sobie radzili z bronią sportową mimo, że nie mają z nią na co dzień do czynienia.

Miło spędzany czas jednak szybko przemijał więc organizatorzy na koniec spotkania wręczyli wszystkim uczestnikom wcześnie przygotowane dyplomy i symboliczne puchary, a przedstawiciel Orange Małgorzata Chmura, która jest jednocześnie członkiem Kajakowców Sochaczewa wręczyła upominki ufundowane przez Fundację Orange. Wszyscy również otrzymali drobne upominki od NC+. Uczestnicy jednogłośnie orzekli, że tego typu spływ kajakowy należy powtórzyć.

Mariusz Bajurski