Strona główna Edukacja Uczeń „Chopina” laureatem Olimpiady Przedsiębiorczości

Uczeń „Chopina” laureatem Olimpiady Przedsiębiorczości

1020
0
PODZIEL SIĘ

Wśród wielu wybitnych osiągnięć uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Sochaczewie na szczególne wyróżnienie zasłużył wynik Marcina Rachubki, obecnie już absolwenta liceum. Właśnie odebrał dyplom i nagrody na gali podsumowującej XII edycję Olimpiady Przedsiębiorczości.

W auli Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie uczestniczyli laureaci wraz z opiekunami i oczywiście organizatorzy zawodów. Marcin Rachubka zajął VIII miejsce w Polsce, co jest znakomitym osiągnięciem. Został nie tylko laureatem Olimpiady, ale także, podobnie jak pozostali zdobywcy miejsc w pierwszej dziesiątce, uzyskał indeks na studia dzienne w dowolnie wybranej uczelni ekonomicznej w Polsce. Już wiemy, że Marcin będzie od października studentem Szkoły Głównej Handlowej.

Tak duże osiągnięcie nie przyszło samo. Na pewno Marcinowi pomogły jego zainteresowania sprawami ekonomicznymi, które przejawiał już od początku nauki w liceum. Jednakże bez ogromnego wkładu pracy nie zdołałby tego dokonać. Trzeba też dodać, że mamy do czynienia z człowiekiem upartym i konsekwentnym w dążeniu do celu. Bo przygoda z Olimpiadą Przedsiębiorczości zaczęła się już w drugiej klasie. Wtedy Marcin także dotarł do finału, ale został tylko finalistą, co i tak było ogromnym osiągnięciem. I od razu po ogłoszeniu wyników powiedział, że w następnym roku musi nie tylko zostać laureatem, ale być w pierwszej dziesiątce. Dotrzymał słowa.

A trzeba tu powiedzieć, że program Olimpiady Przedsiębiorczości jest bardzo trudny. Uczestnicy nie tylko muszą znać się na ekonomii, ale także na innych dziedzinach, jak komunikacja społeczna, psychologia, socjologia. Muszą opanować wiele umiejętności, jak praca w grupie, bycie liderem, autoprezentacja, wypowiedź publiczna na zadany temat i wiele innych. Bo tylko na etapie szkolnym trzeba było rozwiązać test, zresztą dość trudny. Na etapie okręgowym również zaczęło się od testu, a najlepsi musieli utworzyć pięcioosobowe grupy i przygotować wspólnie prezentację na zadany temat, mając kilkadziesiąt minut na realizację zadania. Z kolei na etapie centralnym liczyła się prezentacja tematu, także przygotowana „na gorąco” przez uczestników. O skali trudności niech świadczy też fakt, że etap szkolny zaczynało ponad 15 tysięcy uczniów, na etapie okręgowym znalazło się 1250, centralnym zaś – 50 uczniów z całej Polski. Tym bardziej więc cieszy rewelacyjny wynik Marcina Rachubki.

Nie byłoby takiego dobrego miejsca i tytułu laureata bez ogromnej pracy własnej. Marcin poświęcił nauce i ćwiczeniu umiejętności wiele godzin, przygotowywał się systematycznie i wytrwale. Czy było warto? Sam zainteresowany mówi, że tak. Nawet bez tak spektakularnego wyniku opanował wiedzę i umiejętności, które zamierza wykorzystać w przyszłości. Ale przede wszystkim, niezależnie od wyników matury (wystarczy jej zdanie), jest już studentem i to jednej z najbardziej prestiżowych uczelni w Polsce. Nie musi uczestniczyć w postępowaniu kwalifikacyjnym, w dodatku jest już rozpoznawalny na uczelni jako laureat organizowanej przez SGH Olimpiady. To na pewno zaowocuje w przyszłości.

Uczniowie naszej szkoły od dawna starali się dostać na studia do Szkoły Głównej Handlowej. Wielu się to udało, wielu jest absolwentami tej uczelni. Marcin Rachubka wybrał drogę długą, wymagającą dużego wysiłku, ale bardzo skuteczną. Przy okazji potwierdził, że warto próbować swoich sił w olimpiadach przedmiotowych, bo dzięki temu można także dostać się na wymarzoną uczelnię.

I tu najnowsze informacje – Senat SGH uchwalił, że od nowego roku akademickiego wprowadza dodatkowe (prócz wyników maturalnych) egzaminy na studia, sprawdzające umiejętności praktyczne. Równolegle mówi się o zwiększeniu puli miejsc na studia dla laureatów Olimpiady Przedsiębiorczości. Dlatego warto podążyć śladem Marcina, bo udział w Olimpiadzie daje znaczące korzyści, a w przyszłości może to tylko nabrać jeszcze większego znaczenia.

Jesteśmy dumni z dokonań Marcina Rachubki, z jego znakomitego wyniku, zwłaszcza, że to pierwszy laureat Olimpiady Przedsiębiorczości w naszej szkole. Dotychczasowe wybitne osiągnięcia uczniów powiększyły się o kolejną dziedzinę. Doceniając wkład pracy ucznia, jesteśmy dumni, że „Chopin” po raz kolejny osiągnął znaczący sukces w pracy z uczniem zdolnym, że pomogliśmy kolejnemu uczniowi zrealizować jego marzenia, że nie tylko wciąż pozostajemy szkołą twórczą i rozwijającą talenty, ale także otwieramy nowe rozdziały w dokonaniach naukowych naszych wychowanków.

Kazimierz Jacek Górnicki

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułNowe boisko już we wrześniu
Następny artykułSzlakiem bitwy