Strona główna Lokalnie TRZY WNIOSKI BĘDĄ ZREALIZOWANE

TRZY WNIOSKI BĘDĄ ZREALIZOWANE

1132
0
PODZIEL SIĘ

W gminie Nowa Sucha, w ramach odnawialnych źródeł energii realizowane będą trzy wnioski o dofinansowanie – jeden, który gmina sporządziła samodzielnie do współfinansowania w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014 – 2020, oraz dwa wnioski, które złożyła wspólnie z gminami Rybno, Teresin i Sochaczew.

Wstępnie – spośród wspólnych wniosków czterech gmin – przeszedł tylko jeden, gminny oraz jeden samodzielnie złożony przez gminę Nowa Sucha. Drugi, wspólny wniosek znalazł się na liście rezerwowej. Dariusz Krupa, inspektor do spraw pozyskiwania środków pozabudżetowych w Urzędzie Gminy Sochaczew, który jest koordynatorem obu wniosków gminnych, zapewniał że będzie zabiegał, aby urzędnicy wojewódzcy rozpatrzyli możliwość realizacji pierwszego na liście rezerwowej wniosku, któremu niewiele zabrakło, aby również był zrealizowany.

– Starania odniosły skutek i właśnie się dowiedzieliśmy, że oba wnioski gmin będą zrealizowane, gdyż zdobyły w końcu akceptację. To ważne dla nas, gdyż podział na dwa wnioski wynikł z tego, że pula finansowa na jeden wniosek nie mogła przekraczać 10 milionów złotych. U nas było to 17 milionów złotych. Stąd więc wnioski trzeba było podzielić na dwa, choć oba były niemal identyczne. Podział zainteresowanych został dokonany losowo. Teraz cieszy nas, że osoby, które przypadkiem znalazły się na drugiej liście, nie będą dłużej czekać – poinformował Maciej Mońka, wójt gminy Nowa Sucha.
Decyzja o zwiększeniu puli na dotacje zapadła już kolejny raz. W pierwszym rozdaniu zakwalifikowano tylko 5 wniosków, z ogólnej puli 100 zgłoszonych i zweryfikowanych, a w drugim rozdaniu z listy rezerwowej weszło kolejnych 10. Teraz propozycja uwzględnienia wniosku z 16. pozycji jako pierwszego z listy rezerwowej, przekonała komisję kwalifikacyjną. Tym bardziej, że – jak zaznaczono – w Unii Europejskiej produkcja energii z odnawialnych źródeł energii jest w ostatnich latach priorytetem i wzrosła tylko w ubiegłym roku ponad dwukrotnie. Jest to jeden z najdynamiczniej rozwijających sektorów energetycznych.

– W najbliższym czasie, zapewne jeszcze w czasie wakacji, czekają nas spotkania z mieszkańcami. Będą zobowiązani wpłacić swój udział. Mniej więcej, ile to będzie, wiedzą od początku, gdyż już na samym starcie dostali wstępne kalkulacje. Dla mieszkańców ważne jest, że całościowy koszt inwestycji wraz z montażem to tylko 20 procent. Reszta to dotacja. Potem ogłosimy przetarg na realizację urządzeń w gminie i nastąpi uściślenie warunków. Inwestycja zostanie podjęta po przygotowaniu konkretnego projektu do realizacji i podpisaniu imiennie umów z każdym mieszkańcem, który zadeklarował przystąpienie i wpłacił zaliczkę – mówi Maciej Mońka.

Wszystkie działania, zdaniem wójta, muszą przejść przez procedury. Realizacja zadania najszybciej nastąpi na wiosnę przyszłego roku. Wójt Mońka zaznaczył, że fakt zakwalifikowania drugiego gminnego wniosku jest zasługą Adama Orlińskiego, radnego sejmiku wojewódzkiego, który bardzo usilnie zabiegał o włączenie tegoż do realizacji.
Na terenie Nowej Suchej w ramach OZE powstanie pierwsza w gminie elektrownia fotowoltaiczna na budynku Zespołu Szkół. W ramach tej inwestycji, aby przynosiła one większe korzyści, będzie wykonana też wymiana instalacji grzewczych, okien i kotła grzewczego.

Bogumiła Nowak