Strona główna Iłów Subwencja do zwrotu

Subwencja do zwrotu

1182
0
PODZIEL SIĘ

IŁÓW Gmina Iłów musi zwrócić subwencję oświatową za rok 2013, którą opinii Ministra Finansów została nienależnie pobrana. W trakcie kontroli Urzędu Kontroli Skarbowej z Łodzi pod kątem gospodarowania środkami publicznymi wyszło na jaw to, że w dokumentach brak jest orzeczeń potwierdzających niepełnosprawność dwóch uczniów, dla których subwencja ta była pobrana.

Jak wskazuje jednak Agnieszka Brzeska, skarbnik gminy, nie było tu nadużycia, gdyż z pieniędzy rzeczywiście pokryto koszty edukacji dzieci niepełnosprawnych, poruszających się na wózkach. Problem w tym, że nie przypilnowano dokumentów.
Teraz jednak brakuje winnego zaniedbania. Skarbnik gminy twierdzi, że to placówki oświatowe powinny zadbać o kompletną dokumentację. Anna Wojciechowska, kierownik Zespołu Administracyjnego Szkół w Urzędzie Gminy Iłów, mówi, że to wina dyrektorów szkół, którzy nie przypilnowali sprawy. Zaś ci uważają, że to zespół administracyjny odpowiada za sprawdzenie przed wysłaniem dokumentów, i tego, czy wszystko jest zgodnie z przepisami.

Część radnych uważa, że po prostu zaniedbano sprawy i teraz urząd ponosi tego konsekwencje. Gmina Iłów musi zwrócić w trybie pilnym prawie 82 tys. złotych subwencji. Zapewne na ten cel zostanie zaciągnięta pożyczka lub kredyt.
Kontrola skarbowa objęła lata 2012-2016, i jak się okazało, tylko w jednym roku znaleziono braki w dokumentach. Jednak to nie jedyna kontrola. Najbliższa, jaka jest zapowiadana w gminie Iłów, dotyczyć będzie prawidłowości przyjmowania i odpowiedzi na skargi i wnioski kierowane do urzędu gminy.

BN

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułLato pełne atrakcji
Następny artykułJednak deficyt