Strona główna Młodzieszyn Rzemieślnicy i muzycy na festynie

Rzemieślnicy i muzycy na festynie

1651
0
PODZIEL SIĘ
fot.: Joanna Smacka
Festyn „U Jacka w ogródku” odbył się 9 lipca w Młodzieszynie. Na terenie przy gminnym ośrodku kultury pojawiły się stragany wystawców, stoiska rzemieślników i scena utworzona z naczepy tira, na której zaproszeni artyści rozgrzewali uczestników imprezy.
Oprócz zespołów, które pod sceną zebrały liczne grono widzów, duże zainteresowanie wzbudzali zaproszeni na festyn rzemieślnicy.
Kiełbasiński Paweł, ze Śladowa zajmuje się wikliniarstwem: – To zawód, który zginął, tego już nie będzie. Wikliniarstwem zajmuję się ponad 40 lat, nauczył mnie tata i do tej pory dla siebie, dla przyjaciół, dla znajomych koszyki wyplatam. Kiedyś te kosze były potrzebne do przetrzymywania owoców i warzyw, przeważnie trzymano w nich ziemniaki. Dziś ludzie już tego nie potrzebują – powiedział z wyraźnym sentymentem w głosie.
Oprócz sztuki wikliniarstwa można było zapoznać się również z kowalstwem, które hobbystycznie uprawia Wojciech Wangryn z Czerwińska nad Wisłą. Natomiast garncarstwa uczył głównie dzieci Michał Jabłoński, rzemieślnik z Łowicza, od 15 lat prowadzący warsztaty w skansenie łowickim. Ciekawe stoisko z biżuterią z motywami łowickimi wystawiła Marzena Jędrzejczak.
Swoje prace pokazali także podopieczni Domu Pomocy Społecznej w Młodzieszynie: – Wszystkie prace są ręcznie wykonane przez podopiecznych. Dzięki skromnym funduszom udaje nam się realizować tę rozrywkę dla nich – powiedziała Beata Lińska, terapeutka.
Na scenie pojawiły się zespoły: Black & White, grający covery, No Rules z mocnym brzmieniem i młodzieszyńska grupa Dens Babki. Dla dzieci przygotowano gry i zabawy oraz dmuchańce, niezmiennie cieszące się zainteresowaniem wśród najmłodszych.
Z imprezy zadowolona była Monika Pietrzyk, wójt gminy Młodzieszyn: – Jest to pierwsza taka impreza organizowana z grupą nieformalną „Razem dla Młodzieszyna”, której prezesem jest Aleksandra Chaber. Grupa działa od roku i zajmuje się organizacją imprez. Gmina zapewniła ochronę, zabezpieczenie muzyczne, karetkę, zorganizowaliśmy dmuchańce dla dzieci. Straż Pożarna za darmo wspierała gminę w organizacji festynu – powiedziała wójt.
Joanna Smacka
Fot. Joanna Smacka