Strona główna Teresin Ruszyły prace przy dworcu

Ruszyły prace przy dworcu

1258
0
PODZIEL SIĘ

TERESIN Rozpoczęły się prace przygotowawcze mające na celu rozpoczęcie robót budowlanych w budynku dworca PKP Teresin – Niepokalanów. W ostatnich dniach teren ten został ogrodzony. Jednak główne prace związane z adaptacją obiektu dworca na cele artystyczno-kulturalne – zgodnie z projektem „Dworzec TO Kultura” – powinny rozpocząć się pod koniec tegorocznych wakacji.

Realizacja tego projektu została wsparta kwotą ponad 3,2 mln zł ze środków europejskich. Koszt całego zadania to ponad 5,2 mln zł. Kilka tygodni temu Zarząd Województwa Mazowieckiego zatwierdził listę projektów, które otrzymały dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach działania „Dziedzictwo kulturowe” z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014 – 2020. Umowę z Urzędem Marszałkowskim samorząd gminy Teresin podpisał na początku kwietnia.

Realizacja inwestycji przewiduje m.in. wykonanie pomieszczeń przeznaczonych na klub dyskusyjny, integrację międzypokoleniową, spotkania seniorów oraz warsztaty plastyczne i filmowe. Będzie też funkcjonowała tu nowoczesna sala kinowa, nad nią powstanie taras, na którym w okresie letnim może być ustawiana scena. Na parterze dworca znajdzie się też miejsce na bibliotekę z czytelnią oraz herbaciarnię, salę multimedialną i czytelnię. Na poddaszu istniejące pomieszczenia zaadaptowane zostaną na salę współpracy z naszymi zagranicznymi partnerami.

Ponadto projekt przewiduje w ramach istniejącej kubatury dworca generalną jego przebudowę, w tym dostosowanie obiektu do potrzeb osób niepełnosprawnych, wymianę drzwi i okien, modernizację instalacji sanitarnych, w tym wstawienie pompy ciepła powietrznej skojarzonej z fotowoltaiką umieszczoną na dachu oraz wstawieniem kotła gazowego. Prace obejmą też modernizację instalacji odgromowej, remont kominów, docieplenie dachu oraz ścian zewnętrznych.

Oczywiście zachowana zostanie podstawowa funkcja dworca, czyli obsługa podróżnych.
Również otoczenie teresińskiego dworca PKP ulegnie bardzo dużej zmianie. W ramach tzw. małej architektury mają znaleźć się m.in. mobilne siedziska oraz stelaże na czasowe wernisaże. W całość wkomponowana będzie estetyczna zieleń, a także istniejący tu Pomnik 20 Rozstrzelanych Więźniów z Pawiaka. Cały plac i budynek dworca zostanie oświetlony. Zakończenie inwestycji planowane jest na przyszły rok.

Marcin Odolczyk
Fot. Marcin Odolczyk

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułZdominowali teorię
Następny artykułDyrekcje bez zmian