Strona główna Iłów Rowerami po Ziemi Iłowskiej

Rowerami po Ziemi Iłowskiej

1006
0
PODZIEL SIĘ

XII Rodzinny Rajd Rowerowy pod nazwą „Wisła – królowa polskich rzek” odbył się w sobotę, 8 lipca. Nazwa jego nawiązuje do ustanowienia przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej roku 2017 jako „Roku Wisły”. Od kilku lat Rodzinny Rajd Rowerowy rozpoczyna się wspólnie z Rajdem Motocykli Zabytkowych.

W sobotę przed rozpoczęciem obu rajdów – rowerowego i motocyklowego, wszyscy uczestnicy przyjechali tradycyjnie, jak w latach poprzednich, przed świątynię parafialną w Iłowie. Tam miejscowy proboszcz ksiądz Krzysztof Borucki modlił się za uczestników rajdów, oraz poświęcił biorące udział w rajdach motocykle i rowery. Po złożeniu kwiatów przed obeliskiem ku czci generała Franciszka Seweryna Włada, obok kościoła w Iłowie, motocykliści zwartą kolumną zrobili rundę honorową wokół Rynku Staromiejskiego. Tymczasem rowerzyści udali się na pobliski Plac Kasztanowy, skąd rozpoczęto formowanie kilkunastoosobowych grup. Lider każdej grupy otrzymywał mapę trasy Rajdu i był odpowiedzialny za koordynację i zwartą jazdę swoich podopiecznych.

Trasa Rajdu Rowerowego liczącego ponad 30 kilometrów, zgodnie z jego nazwą, przebiegała w większości wzdłuż Wisły, wśród malowniczych krajobrazów wsi nadwiślańskich. Natomiast meta znajdowała się w ogrodach przypałacowych pałacu w Słubicach. Pogoda była wyjątkowo piękna, a atmosfera koleżeństwa i sympatii udzielała się wszystkim uczestnikom tej rowerowej wyprawy. Na trasie Rajdu wyznaczono punkt kontrolny, gdzie wszyscy uczestnicy otrzymali okolicznościowe koszulki z logo tegorocznej imprezy. Po zakończeniu wszyscy zostali zaproszeni na poczęstunek.

Organizatorzy przygotowali również konkurs dla młodzieży, którego tematyka związana była z Rokiem Wisły. Każdy uczestnik konkursu otrzymał nagrodę. Andrzej Ciołkowski, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Ziemi Iłowskiej, wręczył certyfikaty uczestnictwa w Rajdzie.

Szczególne podziękowanie za aktywne uczestnictwo w rajdach organizowanych przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Ziemi Iłowskiej otrzymał Kazimierz Kwiatkowski z Sochaczewa, niestrudzony kolarz i dokumentalista naszych wypraw rowerowych. Podziękowania otrzymały także te rodziny, które od lat systematycznie biorą udział w Rajdzie.

Drobne upominki dostali najmłodsi, jadący na rowerach jeszcze wraz ze swymi rodzicami. Wśród uczestników Rajdu było wielu cyklistów z Żyrardowa oraz z KM „Aktywni” Sochaczew, w tym między innymi znany nie tylko w naszym powiecie Jan Kocimski – kolarz, biegacz, pomysłodawca Biegów dla Sylwestra Rozdżestwieńskiego, jak i Ryszard Nowakowski, Roman Paradowski, Mieczysław Kielak. W życzliwej pamięci mamy wszystkich uczestników tegorocznego Rajdu. Organizatorzy dziękują za pomoc w organizacji naszej imprezy Markowi Jakubowskiemu – kierownikowi posterunku policji w Iłowie. Sławomirowi Ambroziakowi – właścicielowi zespołu pałacowo parkowego w Słubicach oraz Janowi Kowalskiemu.

W przyszłym roku Rodzinny Rajd Rowerowy nawiązywał będzie tematycznie do 100-lecia odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę. Już teraz zapraszamy do wzięcia udziału w tym Rajdzie.

Wanda Dragan
Fot. Wanda Dragan