Strona główna Kultura Rok patriotycznego śpiewania

Rok patriotycznego śpiewania

1152
0
PODZIEL SIĘ

Wokalny Zespół Mundurowy Patria koncertuje od prawie roku. Swój pierwszy występ miał w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego 1 sierpnia w ubiegłym roku. Wtedy sochaczewianie usłyszeli go po raz pierwszy.

Od tego czasu nie ma miesiąca, aby chór nie występował, choć jest to trudne, bo większość zajmuje się śpiewem i grą poza normalnymi zajęciami zawodowymi i szkolnymi.
Zespół Patria powstał z inicjatywy Artura Komorowskiego, dyrektora Sochaczewskiego Centrum Kultury. Od samego początku prowadzi go Arkadiusz Mamcarz.

– Dyrektor, kiedy wpadł na ten pomysł, zaproponował mi, abym się zajął skompletowaniem chętnych i przygotowaniem repertuaru. Trafił w moje upodobania i z pasją przystąpiłem do pracy. Udało się zebrać grono śpiewających panów i młody zespół muzyczny, który gra chórzystom – mówi Arkadiusz Mamcarz.

Zespół już na pierwszym koncercie, choć wtedy miał jeszcze dość skromny repertuar, został owacyjnie przyjęty przez mieszkańców miasta. Kilkakrotnie musiał bisować. Teraz repertuar jest znacznie większy i są w nim nie tylko pieśni powstańcze i żołnierskie, ale też polskie pieśni patriotyczne z różnych okresów historycznych.

W Patrii śpiewają panowie w wieku od 25 od około 50. roku życia. Są to: Mirosław Sławiński, Michał Dymek, Damian Jeżak, Jakub Wasilewski, Paweł Stępień oraz Jacek Ornafa. Ten ostatni ma wiele partii solowych, gdyż dysponuje wspaniałym tenorem. Młody artysta, studiujący jeszcze w Akademii Muzycznej, znany jest sochaczewianom również z występów w repertuarze operowym. Śpiewającym panom akompaniuje bardzo młody zespół muzyczny w składzie – Marysia Stasiak (skrzypce), Antoś Łażewski (klarnet), Krystian Bugaj (trąbka), Wiktor Łażewski (werbel) oraz Julka Pączek (fortepien).

– Wokalny Zespół Mundurowy Patria cały czas jest otwarty i zachęcamy śpiewających panów z dobrymi głosami do dołączenia do nas – zachęca Arkadiusz Mamcarz.
Najbliższy duży koncert pieśni powstańczych i patriotycznych już 1 sierpnia na Placu Kościuszki.

BN
Fot. Bogumiła Nowak

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułNekropolia w Mikołajwie
Następny artykułKolejne inwestycje