Powtórka nie z rozrywki

Pisałem już kiedyś, że nie wierzę, aby te wszystkie antyrządowe demonstracje były rzeczywiście spontaniczne. Gdy więc usłyszałem w mediach, że co najmniej jedna fundacja jest ostro finansowana przez zagraniczne ośrodki, wcale mnie to nie zdziwiło.

Fundacja Otwarty Dialog bez żadnych zahamowań nawołuje do obalenia rządu, do buntu i przewrotu. Można by uznać, że jej właścicielom chodzi o jakieś społeczne wartości, o wolność, może o sądownictwo, a może dla odmiany o demokrację. No można by tak sądzić, gdyby nie fakt, że fundacja ta jest finansowana w największej części przez Rosjan.

Wśród sponsorów można znaleźć rosyjskie firmy, ale też amerykańskie. No – można by powiedzieć – fundacja jest i prozachodnia, i prowschodnia. Tyle, że amerykańskie firmy zostały stworzone przez Rosję.

Ktoś naiwny pomyślałby sobie – przecież fundacja to niezależny byt, to oddolna inicjatywa, taka spontaniczna. Tymczasem ta spontaniczność to przygotowane perfekcyjnie sceny dla mówców, to wydrukowane wcześniej plakaty, to zakupione hurtowo znicze i mnóstwo innych rzeczy, które wcale nie są tanie.

No cóż, dziś łatwiej możemy obnażyć fałsz podobnych działań i prowokacji. Na początku lat 90. rząd Jana Olszewskiego takiej szansy nie miał. Został w taki sam sposób osaczony i zniszczony.

Pamiętajmy, że przez te same siły.

Tomasz Połeć

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz