Strona główna Kronika kryminalna POLICJA W WAKACJE NIE WYPOCZYWA

POLICJA W WAKACJE NIE WYPOCZYWA

1774
0
PODZIEL SIĘ

Z nadkomisarzem Pawełem Dubieleckim, Naczelnikiem Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Sochaczewie, rozmawia Joanna Smacka.

Policja prowadzi akcję „Łapki na kierownicę”, kogo dotyczy i na co chcecie zwrócić szczególną uwagę?

Tak, jesteśmy w trakcie trwania akcji promującej zwiększenie świadomości wśród kierowców. Prowadzący pojazd musi trzymać obie ręce na kierownicy, bo jest wtedy w stanie w każdej chwili zrobić prawidłowy manewr. Niestety żyjemy w dobie smartfonów i często zdarza się, że jedną ręką operujemy w telefonie, tracąc tym samy kontrolę nad tym, co dzieje się wokół nas. W przypadku, kiedy na drogę wyjdzie nam zwierzę, człowiek czy wyjedzie pojazd, nie zdążymy w odpowiedni sposób zareagować i zapanować nad kierownicą. To jest ułamek sekundy, w ciągu którego przejeżdżamy kilka lub kilkanaście metrów w zależności od prędkości, jaką rozwinęliśmy. Nasza akcja skupia się głównie właśnie na używaniu telefonów w trakcie jazdy autem, powoduje to zmianę w poziomie koncentracji. Rozmawiając przez telefon, nie rejestrujemy i nie zapamiętujemy tego, co dzieje się na drodze. Możliwość spowodowania wypadku drastycznie wzrasta, a późniejsze ustalenie w toku dochodzenia, że sprawca w chwili zdarzenia używał telefonu, jest praktycznie niemożliwe. Dozwolone jest używanie zestawów głośnomówiących, ale praktyka pokazuje, że kierowca zaangażowany w rozmowę zwalnia jazdę w miejscach, gdzie ograniczenie wynosi 90 kilometrów na godzinę, zbyt wolna jazda stwarza zagrożenie, blokuje bowiem poprawną jazdę, co zmusza pozostałych uczestników ruchu do wyprzedzania.

Policjanci nie mają chyba łatwego zadania, aby namierzyć takich kierowców?
Dlatego wystawiamy motocykle do służby, dzięki temu policjant może sobie spokojnie dojechać do kierowcy, zerknąć czy kierujący rozmawia przez telefon, czy ma zapięte pasy i jeśli nie, to może przeprowadzić kontrolę. Nie chodzi nam o to, aby wszystkich karać, tylko żeby ludzie zrozumieli, że przez bezmyślność stwarzają zagrożenie nie tylko dla uczestników ruchu, ale i dla samych siebie. To jest najistotniejsze dla nas. Oczywiście, jeśli ktoś naruszy przepisy obowiązującego prawa, to musi liczyć się z karą 200 złotych i pięciu punktów karnych.

A co z rowerzystami, ich równie często widujemy z telefonem przy uchu.

Akcja jak najbardziej skierowana jest również do nich. Jedyną sytuacją, gdy mogą nietrzymać obu rąk na kierownicy, to moment dawania sygnałów. Ale dla nich mamy coś specjalnego. Właśnie akcja Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji – „Kręci mnie bezpieczeństwo” jest skierowana przede wszystkim do nich, żeby wiedzieli, że oprócz obowiązkowego wyposażenia roweru, w ich interesie jest, aby jeździć w kasku, ochraniaczach i kamizelce odblaskowej. Dotyczy to również innych użytkowników ruchu, chociażby rolkarzy. Generalnie cały czas promujemy zdrowe nawyki i zachowania u rowerzystów, ponieważ należą oni do niechronionych uczestników ruchu drogowego. Niechronieni, ponieważ nie zabezpiecza ich żadna zewnętrzna osłona, jak w przypadku kierowców. W chwili uderzenia są bez szans, dlatego muszą zwracać uwagę na siebie, ale i też na tych kierujących samochodami. Do tej grupy niechronionej zaliczamy pieszych, rowerzystów, motocyklistów, motorowerzystów.

Piesi to grupa uprzywilejowana, czy ich też staracie się edukować?

Policja dba o bezpieczeństwo wszystkich, bez wyjątku. Dla pieszych jest prowadzona specjalna akcja stworzona przez Komendę Wojewódzką Policji z siedzibą w Radomiu, która nazywa się Smart Stop. Ma ona na celu uświadomienie uczestnikom ruchu, jak korzystanie ze smartfonów wpływa na bezpieczeństwo w ruchu. Chodzi tu o osoby piesze, które rozmawiają poprzez komunikatory, bardzo często zdarza się, że idąc, piszą sms-y albo przeglądają portale społecznościowe, nie rozglądają się, przechodząc przez jezdnię. Oczywiście to samo dotyczy kierowców, w trakcie odwrócenie wzroku nawet na kilka sekund na drodze może wydarzyć się wszystko. Może pojawić się zwierzę, niekontrolowane wyjście pieszego na drogę, kierowca może zjechać ze swojego pasa i spowodować czołowe zderzenie.
Na początku czerwca weszła ustawa zaostrzająca kary dla kierowców, co tak naprawdę zmieniła ?
Uściślając, weszła w życie 1 czerwca. Wprowadza zmiany w Kodeksie Karnym, Kodeksie Wykroczeń, Kodeksie Postępowania Karnego, Kodeksie postępowania w sprawach o wykroczenia oraz w Prawie o Ruchu Drogowym. Regulacje wymierzone są w skrajnie nieodpowiedzialnych kierowców, którzy powodują śmierć i zniszczenia na polskich drogach, a ich ofiarami są niejednokrotnie dzieci. Jednym ze znowelizowanych i sprzyjających naszej pracy przepisów jest 178b. Zgodnie z jego treścią, osoba która mimo używania sygnałów dźwiękowych i świetlnych, i polecenia policjanta do zatrzymania pojazdu, kontynuuje jazdę, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Dla jasności kierowca, który nie zatrzyma się po otrzymaniu sygnału przysłowiowym lizakiem, popełnia wykroczenie. Zaostrzenie przepisów pomoże Policji na skuteczne ściganie sprawców przestępstw drogowych i wykroczeń. Tylko w 2016 roku nietrzeźwi kierowcy spowodowali 1686 wypadków drogowych, w których śmierć poniosło 221 osób a 2100 odniosło obrażenia ciała.

Czy w okresie letnim zwiększa się ilość wypadków, zdarzeń drogowych, kolizji? Czy można mówić o sezonowości?

Najwięcej wypadków jest, kiedy nastaje odwilż i ludzie chcą rozwijać duże prędkości, drugim problematycznym okresem jest jesień. Lato szczęśliwie nie wiąże się z nasileniem wypadków. Ponadto każdy rok jest inny, obecny jest bardzo bezpieczny. Nie tylko u nas, ale w całym garnizonie. Mamy dużo mniej wypadków i ofiar niż poprzednich latach. Pamiętajmy, że nie tylko narkotyki wpływają na sprawność psychomotoryczną kierowców. Są to również różnego rodzaju leki, np. psychotropowe, które – nie oszukujmy się – wpływają na naszą czujność i spostrzegawczość. Przepisy jasno określają, po jakich substancjach nie można jeździć. Dlatego wszystkim osobom zażywającym leki polecam zapoznać się z treścią ulotki. Pamiętajmy, aby uważnie czytać informacje zawarte w ulotkach leków. Jeśli ktoś pił alkohol i ma wątpliwości co do swojego stanu trzeźwości, zawsze może przyjść na komendę. Oczywiście sam na komendę podjechać nie może, bo i takie przypadki się zdarzały, na szczęście nie u nas.

Jak przedstawiają się policyjne statystyki pod względem bezpieczeństwa na drogach?
Ten rok w statystykach jawi się bardzo dobrze. Przez okres od stycznia do maja, odnotowaliśmy same spadki. Zabitych w wypadkach jest o 75 procent mniej niż w roku ubiegłym, samych wypadków jest o 14 procent mniej, kolizje zaliczyły 11-procentowy spadek, a ilość rannych zmalała o 9 procent. Można powiedzieć, że bardzo dobrze nam idzie. Trzeba pamiętać, że na ten stan składa się wiele czynników, między innymi wzrost świadomości wśród ludzi, infrastruktura drogowa i pogoda.

Jakie działania Policja szykuje w okresie wakacyjnym?

W weekend 24 i 25 czerwca rozpoczęły się działania mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach w okresie wyjazdów urlopowych. Zakładamy, że weekendy będą czasem poświęconym na podróże. Poza tym standardowo ruszamy z akcją Bezpieczne Wakacje, która rozpoczęła się 24 czerwca i potrwa aż do końca wakacji, czyli do 31 sierpnia. Organizatorzy imprez będą mogli zwrócić się do nas z prośbą o dokonanie kontroli technicznej środka transportu – autokaru czy busa, jak również kontroli stanu trzeźwości kierowcy. Wniosek należy złożyć tydzień wcześniej. Całość wykonywanych czynności trwa w granicach 30 minut. Oprócz tych zaplanowanych, sprawdzamy oczywiście autokary, zatrzymując je na trasie. Sporadycznie zdarza się, że przewoźnik musi podstawić drugi środek transportu, ponieważ autokar jest w złym stanie technicznym. Na szczęście przeważnie diagności wykonują swoją prace dobrze, ale w takich sytuacjach warto być przezornym. Dobro i bezpieczeństwo dziecka jest dla nas najważniejsze. Poza sprawdzeniem sprawności samochodu, bardzo ważnym jest właściwe zabezpieczenie przewożonego bagażu, w chwili uderzenia plecaki, butelki stają się śmiertelnym zagrożeniem. Pamiętajmy, że ważna jest koncentracja. Rozmowa przez telefon przeszkadza tak samo, jak bardzo ożywiona dyskusja z pasażerem, bo myślimy o czymś innym, niż to, co dzieje się wokół. Rozmowy z pasażerem w godzinach wieczorowych czy nocnych są czasem przydatne, bo wiadomo że kierowca nam nie uśnie. Tylko konwersacja nie może być głęboko absorbująca. Kłótnie są wykluczone. Apeluję też do wszystkich o zapinanie pasów. W chwili uderzenia osoba ważąca nawet 60 kilogramów swoim ciężarem może zabić kierowcę, lub pasażera siedzącego przed nim. Pasy są najlepszym, wymyślonym dotychczas środkiem zabezpieczającym życie osób znajdujących się w pojeździe.

Co ze starszą młodzieżą wystawioną na pokusy alkoholu i narkotyków? Czy Policja planuje jakieś akcje prewencyjne w ciągu najbliższych dwóch miesięcy?
W okresie wakacji będziemy prowadzić akcję „Dyskoteka” – od zmierzchu, aż do świtu będziemy sprawdzać stan trzeźwości kierowców, jak również czy nie są pod wpływem narkotyków. Istotną kwestią jest ilość przewożonych osób w aucie i to, czy pasażerowie mają zapięte pasy. Okres letni to czas wzmożonych kontroli autobusów, autokarów i busów. Rutynowo zatrzymywani będą piraci drogowi.

Jak zabezpieczyć się przed kradzieżą?

Najlepszym zabezpieczeniem są dobre stosunki z sąsiadami. Elektroniczne zabezpieczenia domów typu alarmy, kamery czy rolety zewnętrzne, nie dość, że są czasami zawodne, to jeszcze sporo kosztują i nie każdy może sobie na taki wydatek pozwolić. Niestety, ale w pogoni za prywatnością coraz bardziej odgradzamy się od sąsiadów. Zastanówmy się, uniemożliwiając sąsiadom wgląd w nasze podwórka poprzez stawianie wysokich murów, czy też sadzenie krzewów, uniemożliwiamy im obserwację naszej posiadłości podczas naszej nieobecności. A w tym czasie złodzieje mogą chodzić po naszej posesji. Zaufani sąsiedzi to prawdziwy skarb, wyjeżdżając na dłuższy urlop, możemy ich poprosić o zabranie korespondencji ze skrzynki, ulotki z wycieraczki. Zanim złodzieje przejdą do włamania, obserwują obiekt. Dlatego dobrze, aby ktoś z rodziny zapalał światła w nocy, żeby było widać, że ktoś w tym mieszkaniu jest. Pamiętajmy, że urządzenia elektroniczne są w pewien sposób zawodne. Wychodząc z domu, czy nisko usytuowanego mieszkania, pamiętajmy, aby drzwi i okna zamykać. Niestety, okazja czyni złodzieja.

Niektórzy użytkownicy różnych portali społecznościowych są coraz bardziej uzależnieni od dzielenia się każdą chwilą swojego życia z resztą świata, często zamieszczają informacje o tym, gdzie aktualnie przebywają. Internet jest naszym wrogiem czy sprzymierzeńcem?
Od wielu lat obserwujemy utrzymujący się trend o chwaleniu się na portalach społecznościowych urlopami, dalekimi podróżami, ogólnie rzec ujmując, chodzi o przekazywanie informacji, że dom wraz z dobytkiem pozostał bez opieki. Niestety, jest to dla włamywaczy zaproszenie do rabunku. Policjanci z wydziału do spraw profilaktyki społecznej nieletnich i patologii, oraz z prewencji, za każdym razem podczas akcji edukacyjnych w szkołach przypominają dzieciom i młodzieży, aby nie chwaliły się posiadanym przez rodziców mieniem, tym, gdzie rodzice trzymają pieniądze czy drogocenne przedmioty.
Nauczyciele i policja mogą prowadzić warsztaty, starać się wpoić dzieciom właściwe postawy, ale to rodzice są pierwszymi pedagogami. To oni są największym autorytetem i na nich spoczywa obowiązek przekazania odpowiedzialnego wzorca zachowania.

Dziękuję za rozmowę.