Policja świętowała: były awanse i nagrody

Z okazji 98. rocznicy powstania policji państwowej w Kramnicach Miejskich w Sochaczewie odbyły się uroczyste obchody. Uroczystość tradycyjnie już była okazją do wręczania awansów oraz nagród funkcjonariuszom.

 24 lipca 1919 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej powołał do życia Policję Państwową, instytucję, która była zorganizowana i szkolona na wzór wojskowy, miała być jedyną i jednolitą organizacją bezpieczeństwa na terenie całego państwa polskiego. Tak więc 24 lipca, dzień jej powstania w 1919 roku uznany jest za święto policji.

Struktury policji państwowej II Rzeczypospolitej, która faktycznie przestała działać we wrześniu 1939 roku, formalnie zostały rozwiązane 1 sierpnia 1944 roku. Na mocy ustawy o policji 6 kwietnia 1990 roku reaktywowano policję państwową. Odtąd obchody święta są okazją wręczania awansów oraz nagród mundurowym.

Jak co roku święto to również obchodzone jest w Sochaczewie. Po raz pierwszy w Kramnicach Miejskich. W tym roku policjanci dostali awanse i nagrody.

Swoje wyróżnienia wręczyli też policjantom ze swych posterunków wójtowie.

W uznaniu zasług

To bardzo ważne święto dla naszej społeczności i dla policjantów. Ważne, bo naszym celem jest pracowanie na dobry wizerunek policji. A miniony rok był bardzo ważny. W końcu ruszyła budowa nowej siedziby Komendy Powiatowej w Sochaczewie, a także udało się pozyskać dotacje na remont o modernizację dwóch posterunków policji – w Teresinie i Nowej Suchej – mówił insp. Michał Safjański, komendant Powiatowej Komendy Policji w Sochaczewie, witając przybyłych na uroczystość.

Wśród nagrodzonych byli też pkom. Jarosław Godos z KPP Sochaczew oraz st. bryg. Piotr Piątkowski, komendant Państwowej Powiatowej Straży Pożarnej, którzy otrzymali odznaczenia resortowe.

W tym roku awans na wyższy stopień służbowy otrzymało 68 policjantów z sochaczewskiej komendy i podległych posterunków. Na stopień podinspektora policji Adam Supeł i Paweł Dubielecki. Z kolei 8 starszych aspirantów awansowało na aspiranta sztabowego. Są to: Robert Błaszczyk, Sławomir Dąbrowski, Jarosław Gacki, Mariusz Józikowski, Marcin Kiełbasiński, Tomasz Kubiak, Bogusław Woźniak i Tomasz Zobaczyński. Na starszego aspiranta awansował Leszek Biedugnis, na aspirantów: Mariusz Browarski, Sławomir Duranowski, Marek Pisarek i Mieczysław Rychliński, a na młodszych aspirantów: Maria Anyszewska, Agnieszka Jaciow, Marcin Krzesak, Marcin Orlikowski, Damian Papierowski, Robert Pieńkowski, Aleksandra Pietrzak, Krzysztof Rogoziński i Katarzyna Sznajder.

Z kolei 9 starszych sierżantów   awansowało na sierżanta sztabowego. Awanse otrzymali: Tomasz Krajza, Tomasz Królikowski, Piotr Krzesak, Agata Motyka, Izabela Pajek, Mariusz Pajek, Daria Stan, Rafał Wróbel i Sylwia Ziętek-Papierowska.

Nominowani na starszego sierżanta zostali: Anna Banaszek, Przemysław Błachuta, Justyna Kostecka, Sławomir Murawski, Marcin Nowakowski, Paweł Przybylski i Przemysław Smółka, a na sierżanta: Konrad Bielec, Paweł Błaszczyk, Jarosław Bujnowski, Marcin Fularski, Piotr Furga, Milena Godosm Marcin Goreniak, Judyta Krupa, Anna Lis, Anna Opęchowska-Ciak, Paweł Sadziak, Sylwia Sobień, Konrad Sowiński (jedyny o dwa stopnie), Mateusz Szymczyk i Piotr Ząbecki.

Na starszego posterunkowego awansowano posterunkowych: Marlenę Borek-Kiełbasa, Piotra Bujnowskiego, Konrada Dworakowskiego, Martynę Katana, Małgorzatę Kołodziej, Bartłomieja Misiaka, Annę Niewiadomską, Kamila Nowaka, Łukasza Skrzypczyńskiego, Jarosława Walendziaka, Sebastiana Wesołowskiego, Kamila Zielińskiego i Katarzynę Żak.

Nominacje wręczali policjantom insp. Michał Safjański – komendant, mł. insp. Marek Wójcik – jego zastępca oraz Jolanta Gonta – starosta sochaczewski.

Podziękowania i gratulacje

Oprócz wręczenia aktów mianowania, był to czas podziękowań i wyróżnień dla policjantów od ministra Mariusza Błaszczaka, szefa MSWiA, oraz samorządowców powiatu sochaczewskiego. Minister, w swoim liście pogratulował policjantom ich profesjonalizmu i sumienności. Przypomniał też, że mimo iż większość Polaków ufa policji, na to zaufanie trzeba pracować każdego dnia: „Musicie spełniać najwyższe standardy. Nie tylko w rozumieniu przepisów, ale też jako przykład dla obywateli” – podkreślił w swym piśmie minister.

Jak zaznaczył, rozwój i unowocześnienie policji jest jednym z priorytetów MSWiA. W ramach Programu Modernizacji Służb Mundurowych otrzyma ona w najbliższym czasie niemal 6 miliardów złotych. Część z tej sumy trafi do funkcjonariuszy i pracowników w formie podwyżek. Ich wynagrodzenie wzrosło już o około 250 złotych, a do 2019 roku będzie ono wyższe w sumie o około 600 złotych.

Specjalną nagrodę ministra wręczono mł. asp. Justynie Mikołajczyk, która na początku maja uratowała 6-letniego chłopca, który dostał ataku padaczki. Dzięki jej interwencji i szybkiemu dostarczeniu dziecka do szpitala, wydarzenie miało szczęśliwy finał.

Swoje wyróżnienia policjantom z lokalnych posterunków wręczyli wójtowie, mi.in. Mirosław Orliński z gminy Sochaczew – pamiątkowe statuetki, Roman Kujawa z gminy Iłów, Piotr Szymański z gminy Brochów, Marek Olechowski z Teresina oraz burmistrz Piotr Osiecki i przedstawiciele gmin Młodzieszyn i Rybno – listy gratulacyjne i upominki.

Komendant Safjański dziękował szczególnie policjantom, którzy w ostatnich dniach w trakcie służby byli poszkodowani oraz ranni, za ich ofiarną służbę. Za rok być może świętować będą w nowej siedzibie komendy, czego im życzyli samorządowcy.

Bogumiła Nowak

Fot Bogumiła Nowak

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz