Strona główna Kampinos PO KWIAT PAPROCI

PO KWIAT PAPROCI

1140
0
PODZIEL SIĘ

Aż dwa dni fetowano w gminie Kampinos początek lata. Tradycyjnie, jak co roku odbył się już dziewiąty Powiatowy Przegląd Twórczości Ludowej do Chaty Kampinoskiej w Granicy połączony z XI Szukaniem Kwiatu Paproci. Obie imprezy zaplanowano na sobotę, 24 czerwca, jako prasłowiańskie święto Sobótki.

– Nie spodziewaliśmy się tak dużego zainteresowania, jakie było w tym roku. Pojawiły się wyjątkowo tłumy. Zapewne dlatego, że dopisała nam pogoda, wszystko wyszło idealnie. Sądzę, że tegoroczna impreza była jedną z najbardziej udanych, jaka przygotowaliśmy – mówi Romana Borecka, jedna z członkiń Stowarzyszenia Towarzystwo Kampinoskie.
– Przygotowaliśmy bardzo wiele atrakcji i każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Najważniejsze jednak, że przegląd twórczości ludowej naszego regionu pozwala zaistnieć nowym twórcom, którzy zaczynają się pojawiać. Poznać nowe pomysły tych, którzy już działają. Jednocześnie to czas, kiedy zaczyna się sezon urlopowo-wakacyjny i jest możliwość bycia w swym gronie, gronie przyjaciół ze Stowarzyszenia – zauważyła Barbara Szułczyńska, prezes Towarzystwa Kampinoskiego.

Poza tradycyjnym poszukiwaniem kwiatu paproci na skraju puszczy były też doznania kulinarne. Gospodynie prezentowały swe najnowsze, ekologiczne wynalazki w zakresie wypieków, nalewek i przetworów z owoców i warzyw. Hitem było ciasto drożdżowe „Babuni”. W Chacie Kampinoskiej przygotowano też liczne konkursy plastyczne dla najmłodszych. Do tańca i śpiewakom do przyśpiewek przygrywał zespół Senior Band. Spotkanie poprowadzili Zdzisław Wachnik i Piotr Popowski, członkowie Towarzystwa Kampinoskiego.

Kolejną imprezę w Granicy, „Lato w zagrodzie” zorganizowała gmina Kampinos wraz Mazowieckim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego oraz Kampinoskim Parkiem Narodowym dzień później, 25 czerwca. Program był równie bogaty i przyciągnął kolejne tłumy.
– Ta impreza zainaugurowała nasze lato, które zakończy tradycyjnie Ekopiknik w drugą niedzielę września. Staraliśmy się połączyć atrakcje Puszczy Kampinoskiej wraz z ofertą kulturalną – wspomniała Monika Ciurzyńska, wójt gminy Kampinos.
W programie był plener dla pasjonatów malowania zorganizowany przez Ewę Kubeł-Zielińską z Sochaczewskiego Centrum Kultury, warsztaty garncarskie i krótkie wycieczki po Kampinoskim Parku Narodowym. Z atrakcji bardziej sportowych – rzut podkową, klockiem słomy oraz przeciąganie liny.

BN
Fot. Towarzystwo Kampinoskie

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułNAJSTARSZA SOCHACZEWSKA STUDNIA
Następny artykułRemont urzędu