Strona główna Brochów OŚRODEK SZYBCIEJ NIŻ PLANOWANO

OŚRODEK SZYBCIEJ NIŻ PLANOWANO

1401
0
PODZIEL SIĘ

Wielkimi krokami zbliża się finał budowy Centrum Medyczno-Rehabilitacyjnego w Brochowie. Z zewnątrz budynek jest już wykończony. Trwają prace w środku. Wszystko wskazuje na to, że jeśli będzie takie tempo prac jak dotychczas, to Centrum zostanie oddane do użytku przed terminem.

– Liczymy, że na tegoroczną gwiazdkę mieszkańcy gminy otrzymają nowy i gotowy już do pracy obiekt. Centrum to nie tylko całkiem nowy budynek, ale też konieczność jego odpowiedniego wyposażenia. Sam koszt inwestycji to 1 238 000 złotych. Jednak dodatkowe fundusze trzeba będzie przeznaczyć na sprzęt i urządzenie Centrum. Już teraz zaczynamy kompletować potrzebne nam rzeczy. Wielką pomocą dla tej inwestycji była cegiełka, jaką dołożyli mieszkańcy sołectw, przeznaczając fundusz sołecki na jej dokończenie. Z tych pieniędzy będziemy mogli dołożyć do wykończenia obiektu – mówi Piotr Szymański, wójt gminy Brochów.

Zmienia się w oczach

Zgodnie z planami Centrum Medyczno-Rehabilitacyjne w Brochowie ma być oddane do połowy grudnia. Już w tej chwili ruszyły planowane zakupy. Natomiast wewnątrz budynku trwają prace wykończeniowe. Pomieszczenia są już wydzielone, instalacje wodne i elektryczne zainstalowane. Konieczny jest teraz montaż drzwi, wymalowanie ścian, położenie posadzek i wiele innych, drobnych prac wykończeniowych. Po odbiorze tego etapu inwestycji rozpocznie się odbiór techniczny i usuwanie ewentualnych niedociągnięć. Na grudzień ma być gotowe całkowite wyposażanie, i wówczas nastąpi uroczystym otwarciem.
– W tym roku, 1 marca, ruszyła u nas w Gminnym Ośrodku Zdrowia rehabilitacja, która cieszy się ogromnym powodzeniem. To było spełnieniem oczekiwań mieszkańców, którzy już nie muszą czekać w długich kolejkach w Sochaczewie, by skorzystać ze specjalistycznych usług. Co zaskakujące, korzystają z nich nawet pacjenci z poza gminy Brochów. Oczywiście po spełnieniu odpowiednich warunków. A tym jest to, żeby co najmniej dwa miesiące przed pierwszą wizytą być zapisanym jako pacjent naszego ośrodka zdrowia. Dodatkowo potrzebne jest skierowanie od lekarza. Nasz ośrodek już teraz pracuje bardzo intensywnie. Według naszej wiedzy miesięcznie jest około tysiąca przyjęć pacjentów – dodaje wójt.

Rehabilitacja to początek

W gabinecie rehabilitacyjnym dostępne są zabiegi z fizykoterapii, lasera, krioterapii, prądów, pola magnetycznego i ćwiczenia indywidualne. Na razie nie ma masaży. Tu potrzebny nie tylko czas, ale lepsze warunki lokalowe.
Te zaś będą w nowym Centrum. Tam już bez przeszkód ruszy pełna rehabilitacja. Na razie pacjenci chwalą zatrudnionego przez gminę Kamila Cieślaka, za jego podejście do pacjentów i fachowość.
Władze gminy przymierzają się teraz do tego, aby w Centrum znalazł się UNIT (specjalistyczny fotel stomatologiczny z pełnym wyposażeniem) oraz nowoczesna aparatura USG. To spory wydatek. Łącznie na oba sprzęty potrzeba około 200 tys. złotych.
– Jednak chcę, aby nowoczesna aparatura medyczna znalazła się na wyposażeniu naszego Centrum. Uzyskaliśmy Certyfikat ISO i chcemy mieć jak najwyższe standardy usług. A tylko przy odpowiednim doinwestowaniu jest to możliwe. Będę więc zabiegał o to, by znaleźć fundusze na wyposażenie naszego Centrum – zapewnia wójt Szymański.

Bogumiła Nowak
Fot. UG Brochów