Strona główna Sochaczew miasto NOWY SĄD BĘDZIE ZA 5 LAT

NOWY SĄD BĘDZIE ZA 5 LAT

1653
0
PODZIEL SIĘ

Coraz bliższa jest perspektywa powstania nowej siedziby Sądu Rejonowego w Sochaczewie po przekwalifikowaniu pod koniec czerwca gruntów rolnych na tereny inwestycyjne działki przy ulicy Olimpijskiej. Jednak informacje o tym nie dotarły jeszcze do Sądu Apelacyjnego w Łodzi, który nadzoruje działania w tym temacie.

– Obszar od torów kolejowych do przelotówki musi być odrolniony. To był warunek, żeby w tym miejscu mogła powstać nowa siedziba sądu. Jeśli to już jest dokonane, to realizujemy kolejny etap. Teraz czekamy na oficjalne dokumenty, aby móc przystąpić do kolejnych działań – poinformował Michał Markiewicz, dyrektor Sądu Apelacyjnego w Łodzi, odpowiedzialny za plany inwestycyjne dotyczące budowy sądu w Sochaczewie. – Po tym etapie przymierzamy się do przejęcia działki. Wtedy powstanie koncepcja jej zabudowy. Najpierw trzeba poznać wszystkie uwarunkowania i szczegóły. Dopiero po fazie koncepcji zostanie opracowany szczegółowy projekt inwestycji.

Wstępnie wiadomo, że Minister Sprawiedliwości wyraził zgodę na nabycie działki. Z władzami miasta ustalono też nieco zmniejszony obszar, gdyż teren ponad 10 tys. metrów kw. przy ulicy Olimpijskiej nie jest potrzebny pod tę inwestycję. Jak dodaje dyrektor Markiewicz, muszą być jednak zachowane wszelkie procedury i podpisane umowy. Dopiero po tym etapie będzie decyzja o realizacji inwestycji i wyasygnowane zostaną fundusze.
Faza przygotowania koncepcji oraz projektu trwa od 10 do 18 miesięcy. Przygotowany projekt jest podstawą ubiegania się o zezwolenie na budowę. Oczywiście te działania musi zatwierdzić minister i wprowadzić je do planów wydatków budżetowych. Po tym następuje drugi etap, czyli wykonanie samej inwestycji. Jak twierdzi dyrektor Markiewicz, sama inwestycja – od zatwierdzenia projektu i uzyskania pozwolenia na budowę do jej wykonania – potrwa w sumie 36 miesięcy. Tak więc całość do chwili oddania obiektu nastąpi za co najmniej 5 lat.

– Tych procedur nie można przyspieszyć. Po wybudowaniu nowej siedziby, obecny budynek jest dla nas zbędny. To jeden z warunków, kiedy przystępowaliśmy do tematu inwestycji, że po wykonaniu zostanie on zdany. Budynek sądu jest własnością skarbu państwa, zaś działka własnością komunalną – dodaje Michał Markiewicz.
Inicjatorem budowy nowego sądu był Jacek Woźnica, ówczesny prezes Sądu Rejonowego w Sochaczewie, który zabiegał o tę inwestycję.
BN

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCo to za imprezy?
Następny artykułPirat drogowy dachował