Strona główna Sochaczew miasto NOWE MUNDURY DLA STRAŻY

NOWE MUNDURY DLA STRAŻY

1755
0
PODZIEL SIĘ

O dziesięć nowych kompletów ubrań specjalistycznych wzbogaciła się Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Sochaczewie. Oficjalnego przekazania dokonała w lipcu br. Jolanta Gonta, starosta sochaczewski, w siedzibie jednostki straży.

Samorząd powiatu złożył wniosek do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na zakup wspomnianych 10 kompletów strażackiego umundurowania. Połowę wartości wnioskowanej kwoty przekazało Starostwo Powiatowe, i tym samym udało się zakupić 10 kompletów nowego umundurowania. Zakup specjalnych ubrań strażackich typu „Nomex” dla Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Sochaczewie dofinansowano przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska  i Gospodarki Wodnej w Warszawie, w formie dotacji,  w kwocie 6000 zł. Każdy z nich wart jest ok. 1200 zł, a łączny koszt zakupu stanowił 12 000 tys. zł.

Kolejny taki zakup

Nowo zakupione ubrania zwiększą stopień zabezpieczenia ratowników bezpośrednio biorących udział w prowadzonych działaniach ratowniczych, zwiększając gotowość operacyjną jednostki.
– Cieszymy się bardzo, że już po raz kolejny udało nam się złożyć wniosek do WFOŚiGW. Poprzedni, powiat złożył w 2015 roku i wówczas zakupiliśmy 11 kompletów ubrań dla strażaków. Liczę, że to nie ostatni taki zakup i sukcesywnie, w miarę posiadanych wolnych środków finansowych, będziemy jako samorząd powiatowy wspierać jednostkę powiatową straży pożarnej. Dobry i bezpieczny strój oraz sprzęt specjalistyczny, to podstawa pracy strażaków – mówiła m.in. Jolanta Gonta, starosta sochaczewski. Kolejny też raz starosta podkreśliła trudną, ciężką i odpowiedzialną pracę strażaków, dziękując im za poświęcenie i ofiarność.
W przekazaniu umundurowania uczestniczył ze strony Starostwa także Tadeusz Głuchowski, wicestarosta, a straż reprezentował Piotr Piątkowski, komendant powiatowy PSP, jego zastępca Mirosław Gorzki oraz grupa strażaków pełniących tego dnia służbę.

Bezpieczne i funkcjonalne

Podczas przekazania zapytano komendanta Piotra Piątkowskiego o to, czym wyróżniają się nowe ubrania.
– Charakteryzują się przede wszystkim bezpieczną konstrukcją, z jakiej są wykonane. Takie ubranie składa się z kilku warstw. Mają one na celu m.in. zatrzymanie temperatury, która działa na strażaka z zewnątrz, a jednocześnie przepuszczenie wilgoci. Tego typu mundury w Polsce są wykorzystywane od około 20 lat i co najważniejsze, sprawdzają się, a strażacy czują się w nich bezpieczni. Zakup ten znacząco poprawił nasze strażackie wyposażenie – mówił komendant Piątkowski.
Wszyscy zgodnie podkreślali, iż zakup wspomnianych ubrań ma na celu stworzenie właściwych warunków do profesjonalnego i bardziej skutecznego prowadzenia działań ratowniczych, co będzie miało bezpośredni wpływ na szybkie i skuteczne ograniczenie zagrożenia występującego podczas różnorodnych akcji ratowniczo-gaśniczych oraz pozwoli do minimum ograniczyć wpływ występującego zagrożenia na środowisko.

Starostwo Powiatowe
w Sochaczewie