Strona główna Sochaczew miasto Nowe boisko już we wrześniu

Nowe boisko już we wrześniu

1292
0
PODZIEL SIĘ

To już pewne, że już w nowym roku szkolnym, a dokładnie pod koniec września, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 i 1 w Sochaczewie będą mogli korzystać z wielofunkcyjnego boiska oraz bieżni lekkoatletycznej. Koszt inwestycji to niewiele ponad milion złotych.

Znane są już wyniki przetargu na kolejną tegoroczną inwestycję, która zostanie zrealizowana w ramach Sochaczewskiego Budżetu Obywatelskiego. Będzie to wspólne, wielofunkcyjne boisko dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 3 i Szkoły Podstawowej nr 1. Na ogłoszony przetarg wpłynęły dwie oferty. Firma Gardenia –Sport z Warszawy zaproponowała kwotę 1 268 088 złotych za wybudowanie kompleksu, zaś warszawski Ziel-Bud – 1 093 728 złotych. I to prawdopodobnie ona podpisze z miastem umowę na budowę kompleksu sportowego.

Tym bardziej, że na realizację tej inwestycji w budżecie miasta zarezerwowano 1 180 000 zł. Przypomnijmy, że znalezienie tej kwoty nie było takie proste. Z puli do podziału wynikającego z SBO na budowę boiska przypadło 400 tysięcy złotych. Dlatego radni zdecydowali, że inwestycja zostanie wykonana w tym roku, ale jej finansowanie będzie obejmował okres dwuletni. A wynika to z zapisów Wieloletniej Prognozy Finansowej, w której na budowę boiska w 2018 roku zapisano 800 tysięcy złotych. I taki warunek – ratalnej zapłaty za wykonawstwo – postawiono również firmom startującym w przetargu.
– Jest to jedyne racjonalne rozwiązanie. Rozkopanie terenu i zostawienie placu budowy na zimę byłoby absurdem i generowałoby dodatkowe niepotrzebne koszty. Poza tym należy pamiętać, że jest to teren przyszkolny i ważne jest także bezpieczeństwo uczniów – mówi Dariusz Dobrowolski, zastępca burmistrza, odpowiadający m.in. za sprawy inwestycyjne.
Dzięki temu już we wrześniu przy Trójce i Jedynce powstanie trzytorowa, 200-metrowa bieżnia, o nawierzchni poliuretanowej, wraz z rozbiegiem do skoku w dal. Obok niej zostanie wybudowane wielofunkcyjne boisko o poliuretanowej nawierzchni, na którym będzie oznaczone pole do gry w piłkę ręczną oraz dwa boiska do koszykówki. W ramach inwestycji zostanie również wybudowany system odwadniający, a sam obiekt zostanie oświetlony.

Całkiem inaczej wygląda natomiast sytuacja z kolejną zaplanowaną na ten rok inwestycją, czyli budową nowego amfiteatru na Podzamczu. Co prawda w tym przypadku naszemu wnioskowi zabrakło wymaganej ilości punktów, aby otrzymać dofinansowanie, to jednak władze miasta zdecydowały się na rozpoczęcie inwestycji. Wychodząc z założenia, że inwestycję można zrealizować ze środków własnych. Licząc dodatkowo na pieniądze, które pozostaną w unijnym programie po zatwierdzeniu przetargów na inwestycje, które otrzymały wsparcie. Inaczej mówiąc, mamy tutaj do czynienia z tzw. rozpoznaniem, czyli przetargiem mającym wykazać realne koszty inwestycji. A te mogą być dużo niższe niż się zakłada. Przypomnijmy, że tak było w przypadku budowy zabezpieczenia skarpy cmentarza przy ulicy Traugutta. Koszt budowy umocnienia wyceniono na ponad 10 milionów złotych, a ostatecznie wybudowano je za 4,5 miliona złotych. I taka sytuacja może się powtórzyć także w przypadku amfiteatru.

– Ogłosiliśmy przetarg na wykonanie prac. Chcemy rozpoznać rynek, oczekiwania finansowe firm gotowych podjąć się budowy plenerowej sceny w miejscu obecnej muszli. W tym i przyszłym roku na przeprowadzenie prac mamy 4 miliony złotych. Wciąż liczę, że dostaniemy także dofinansowanie unijne. Mam nadzieję, że po rozstrzygnięciu przetargów na inne inwestycje, które to wsparcie dostały, zostanie jeszcze sporo wolnych środków, które będą mogły być przeznaczone na inwestycje, na które w pierwszym rozdaniu zabrakło pieniędzy. Nasz amfiteatr do nich należy – mówi Piotr Osiecki, burmistrz Sochaczewa.

Jak wynika z naszych informacji, sam przetarg miał być rozstrzygnięty w ubiegłym tygodniu. Jednak w związku z prośbami zainteresowanych firm, które chcą się dokładnie zapoznać ze specyfikacją projektu, termin składania ofert przesunięto o dwa tygodnie. I o tym, czy budowa amfiteatru rozpocznie się w tym roku, dowiemy się 13 lipca.

Jerzy Szostak
Fot. Jerzy Szostak