Strona główna Teresin NIEBAWEM MAX FESTIWAL

NIEBAWEM MAX FESTIWAL

1057
0
PODZIEL SIĘ

Blisko miesiąc pozostał do rozpoczęcia tegorocznej odsłony Max Festiwalu. Ta edycja zapowiada się wyjątkowo. Tematem przewodnim będą „Życiowe wybory”. Młodzi duchem spotkają się w Niepokalanowie od 22 do 26 sierpnia.

W tym roku tłem do całego Max Festiwalu będzie 100-lecie Rycerstwa Niepokalanej.
– W tym kontekście chcemy dotknąć tematu decyzyjności i problemów z dokonywaniem wyborów, zwłaszcza tych radykalnych, co do których nie ma już odwrotu, np. odpowiedź na życiowe powołanie – mówią organizatorzy. Są nimi przede wszystkim franciszkanie o. Sylwester Maria Gąglewski i o. Grzegorz Maria Szymanik.

Przedsionek nieba

Pełna nazwa przedsięwzięcia, na które zapraszają, to Rekolekcyjne Spotkanie Młodych. W ten sposób za kilka tygodni Niepokalanów ponownie stanie się stolicą młodzieży katolickiej ze wszystkich stron Polski.
– Gdy młodzi pytają, dlaczego warto tu przyjeżdżać, to jedna z odpowiedzi brzmi: to świetny sposób, aby dobrze zakończyć wakacje. Oczywiście jest jeszcze wiele innych powodów, ale nie sposób je wszystkie wymienić. Jedno jest pewne, nikt, kto przyjeżdża na Max Festiwal, nie wyjeżdża taki sam. Niepokalana dokonuje w tym czasie prawdziwych cudów, wiemy o tym ze świadectw uczestników – mówią obaj franciszkanie i dodają – Maryja jest pośredniczką wszelkich łask, które spływają do nas od Boga Ojca, przyjeżdżając do Niepokalanowa, przyjeżdżasz do Niej. Święty Maksymilian mówił: „Ona w Niepokalanowie króluje i każdy z nas czuje, że jest blisko Niej. Tu jest przedsionek nieba”.
Jak mówią, w programie Max Festiwalu są punkty stałe, ale co roku pojawia się też coś nowego. Program zjazdu jest więc bardzo bogaty.
Wszystko rozpocznie się we wtorek 22 sierpnia. Uczestnicy zjeżdżać będą do godz. 17.00, pół godziny później nastąpi tzw. zawiązanie wspólnoty. Potem przewidziana jest Szkoła Śpiewu oraz Msza św. w niepokalanowskiej Bazylice, której przewodniczyć ma prowincjał o. Wiesław Pyzio, a Słowo Boże wygłosi o. Tomasz Szymczak.

Do tańca i do różańca

Wśród stałych punktów programu przewidziane są m.in. modlitwy poranne i jutrznia, spotkania przed sceną, praca w grupach, nabożeństwa i wspólne modlitwy oraz długie rozmowy. Zaplanowano również bardzo ciekawe konferencje. Pierwszą z nich poprowadzić ma s. Anna Maria Pudełko, a jej temat to „Potrzeby czy wartości? Od zachcianek do pragnień”, a następnie „Powołanie – droga do szczęścia”. Inną konferencję zajmie Maciej Gnyszka z tematem „Św. Maksymilian – patron przedsiębiorców i startup-ów”. Z kolei o. Piotr Szczepański ma poprowadzić konferencję pt. „Póki mamy czas, czyńmy dobrze”, o życiowych wyborach św. Franciszka. Oczywiście nie zabraknie namiotów tematycznych, a wszyscy uczestnicy tradycyjnie zakwaterowani zostaną na przyklasztornym polu namiotowym.
Jak co roku nie obejdzie się też bez atrakcji na scenie. Tegoroczny Max Festiwal to również obecność Chorągwi Zaciężnej „Apis” pod dowództwem Jacentego Ordowskiego z Gniewu.
W planach jest też „Wieczór uwielbienia z zespołem Boguchwał”, spektakl o św. Maksymilianie, ale też koncert scholi Max Festiwalu. Pamiętać należy bowiem, że Max Festiwal to nie tylko religijne spotkania i modlitwy, ale też wiele wspólnej zabawy. Na klasztornej scenie jak zwykle zaplanowano wiele atrakcji. W tym roku zadba o nie również zespół „Boguchwała”. To grupa muzyków grających taneczne uwielbienia oraz koncerty na chwałę Boga Żywego.
Gośćmi specjalnymi tegorocznego Max Festiwalu mają być m.in. – s. Anna Maria Pudełko, czy Tomasz Terlikowski – dziennikarz, filozof, publicysta, tłumacz, pisarz i działacz katolicki oraz Andrzej Moszczyński i Maciej Gnyszka.
Tradycyjnie na festiwal zapraszana jest przede wszystkim młodzież. Jednak warto wziąć pod uwagę, że jest to spotkanie i dla tych starszych, którzy czują się młodzi duchem.

Marcin Odolczyk