Strona główna Sochaczew miasto Nie było chętnych, dołożyli pół miliona

Nie było chętnych, dołożyli pół miliona

972
0
PODZIEL SIĘ

Jeszcze w lipcu Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich powinien ogłosić kolejny przetarg na wyłonienie wykonawcy przebudowy ulicy Chodakowskiej. Przypomnijmy, że na pierwszy, który miał być rozstrzygnięty 30 czerwca, nie wpłynęła żadna oferta.

Być może teraz będzie inaczej. A to za sprawą radnych Sejmiku Województwa Mazowieckiego, którzy zdecydowali w ubiegłym tygodniu o dołożeniu do planowanej przebudowy ulicy Chodakowskiej pół miliona złotych. Tym samym zwiększając szansę, że za drugim razem uda się znaleźć wykonawcę robót. Z decyzji mazowieckich radnych powinny być także zadowolone władze miasta, które już wyłoniły wykonawcę budowy nowego oświetlenia Chodakowskiej. Ma być ono zamontowane na koszt miejskiego samorządu. – Wakacje to idealny czas na remonty dróg, ruch na głównych ulicach spada o kilkadziesiąt procent, dlatego szkoda każdego dnia. Cieszę się, że 11 lipca sejmik zatwierdził zmiany w budżecie i zwiększył do 3 mln zł pulę pieniędzy na remont Chodakowskiej. Liczę, że MZDW mając uchwałę sejmiku niezwłocznie ogłosi kolejny przetarg i za drugim podejściem znajdzie się firma gotowa podjąć tego zadania – mówi burmistrz Piotr Osiecki.

Gdyby w tym przetargu udało się wyłonić wykonawcę, to inwestycja powinna się rozpocząć najpóźniej we wrześniu i potrwać do końca grudnia. W tym czasie zostaną przebudowane skrzyżowania Chodakowskiej z Pocztową i Włókienniczą. Natomiast sama ulica zostanie zwężona i po remoncie jej jezdnia będzie miała 7 metrów szerokości. Wybudowane zostaną nowe chodniki oraz ścieżka rowerowa. Przy okazji modernizacji położone zostaną odgałęzienia kanalizacji deszczowej w kierunku ulic Pocztowej i Włókienniczej, gdzie w najbliższych latach planowana jest budowa burzowca.

Podobny burzowiec budowany jest obecnie w ciągu ulicy Trojanowskiej. I to właśnie kłopoty z jego ułożeniem były powodem spowolnienia prac na największej tegorocznej inwestycji drogowej na terenie Sochaczewa. A te polegały na konieczności łączenia nowych odcinków kolektora z tymi już istniejącymi, oraz na wymianie zniszczonych elementów starego burzowca. Jednak mimo tych problemów firmie Prima udało się już ułożyć większość chodników na odcinku od drogi wewnętrznej do skrzyżowania z Okrężną, a także ustawić nowe słupy energetyczne. Przystąpiono również do budowy kolejnego odcinka kolektora od Okrężnej do rowu matecznego, do którego będzie odprowadzana woda opadowa.

Jak poinformował nas Tadeusz Głuchowski, wicestarosta sochaczewski, problem z budową kolektora nie ma wpływu na ustalony harmonogram prac.
A ten przewiduje, że pierwszy odcinek Trojanowskiej, od zjazdu na drogę wewnętrzną (naprzeciw ogródków działkowych) do skrzyżowania z ul. Okrężną, ma być wykonany w lipcu. W drugim etapie, czyli w sierpniu prace będą prowadzone od pierwszego wjazdu do hurtowni „Tarczyk” do skrzyżowania z ul. Łąkową włącznie. Natomiast trzeci etap, który zaplanowano na wrzesień, obejmie fragment Trojanowskiej od skrzyżowania z Al. 600-lecia do zjazdu na drogę wewnętrzną oraz odcinek od skrzyżowania z ul. Okrężną do pierwszego wjazdu na teren hurtowni „Tarczyk”.

Przypomnijmy, że tegoroczna przebudowa ulicy Trojanowskiej – na odcinku o długości 974 metrów – realizowana jest ze środków pochodzących z rządowego Programu Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej oraz z budżetu miasta Sochaczew i powiatu sochaczewskiego. Termin jej zakończenia to 30 października tego roku.

Jerzy Szostak