Strona główna Kampinos NAUCZĄ SIĘ SAMORZĄDNOŚCI

NAUCZĄ SIĘ SAMORZĄDNOŚCI

1171
0
PODZIEL SIĘ

KAMPINOS W gminie Kampinos powstanie od września tego roku Młodzieżowa Rada Gminy. Na ostatniej sesji rady gminy Kampinos, 26 czerwca, radni przyjęli jednogłośnie uchwałę o jej utworzeniu oraz przegłosowali statut rady.

Teraz młodzi mieszkańcy gminy wybrani przez swoją społeczność będą mogli stworzyć własne przedstawicielstwo i rozpocząć pracę jako najmłodsi radni.
Zdaniem Piotra Popowskiego, przewodniczącego Rady Gminy Kampinos, inicjatywa ta wyszła ze środowiska szkolnego jako pomysł krzewienia wiedzy o działalności samorządowej. Jej orędownikiem był m.in. Krystian Ciszewski, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego z Oddziałami Integracyjnymi w Kampinosie.

– Nie przesądzam, że ta rada będzie spotykać się co miesiąc, czy nawet częściej. Wszystko zależy od jej składu i tego, jakie w niej znajdą się osoby. Zadaniem Młodzieżowej Rady Gminy Kampinos będzie raczej przybliżenie młodym idei samorządności i działania opiniotwórcze. Podejmowanie również tematów ważnych dla młodzieży. Uczenie się demokracji. To ci młodzi ludzie będą przygotowani do objęcia w przyszłości funkcji już w dorosłej radzie gminy – stwierdziła Monika Ciurzyńska, wójt gminy Kampinos.

– Ważne, aby z tych osób wyrośli aktywiści, znający się bardzo dobrze na samorządności i potrafiący posiadaną wiedzę zastosować w praktyce – dodała radna Barbara Szułczyńska, podkreślając edukacyjny charakter młodzieżowej rady.

Inni z radnych w czasie dyskusji wyrażali podobne opinie, zwracając uwagę na to, że w przypadku Kampinosu będą to naprawdę bardzo młodzi uczniowie, bo w wieku starszych klas szkoły podstawowej i gimnazjum, czyli dużo poniżej 18 lat. Jednak to akurat może okazać się zaletą, gdyż będą mieli całkiem świeże spojrzenie na otaczającą ich rzeczywistość i zapewne mniej zahamowań przy zgłaszaniu swych pomysłów.

Zgodnie ze statutem Młodzieżowej Rady Gminy jest to też dość poważne zadanie również dla samego samorządu gminnego. Zgodnie z przyjętym statutem, wójt gminy powołuje opiekuna tejże rady. Natomiast dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego wydeleguje do pracy z młodymi radnymi nauczyciela, będącego odpowiedzialnym za organizację i pracę rady.

– Zobaczymy, jak to będzie działać w naszej szkole. Myślę jednak, że warto tego spróbować i przekonać się. Warto też, by młodzi poczuli na sobie odpowiedzialność i zechcieli współuczestniczyć w działaniach samorządowych – podsumowała Monika Ciurzyńska.

Radni uchwałę o utworzeniu Młodzieżowej Rady Gminy Kampinos i statut tej rady przyjęli jednogłośnie.

BN