Strona główna Sochaczew miasto NAJSTARSZA SOCHACZEWSKA STUDNIA

NAJSTARSZA SOCHACZEWSKA STUDNIA

4957
0
PODZIEL SIĘ
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Takiego odkrycia archeologicznego w Sochaczewie już dawno nie było. A wszystko za sprawą budowy kamienicy przy ulicy Staszica, która powstaje w miejscu byłego sklepu AGD PSS Społem. Podczas kopania fundamentów odkryto tam pozostałości studni, która została wykopana w XV wieku.

W miejscu wyburzonego w połowie kwietnia pawilonu, w którym mieścił się do niedawna sklep AGD, należący do PSS Społem, do końca tego roku powstanie trzykondygnacyjna kamienica. Tym samym wypełniona zostanie luka we wschodniej pierzei Placu Kościuszki, powstała po zagładzie miasta podczas I Wojny Światowej. Jak już informowaliśmy, nowy budynek swoją fasadą będzie nawiązywał do istniejącej obok, a wybudowanej jeszcze przed I Wojną Światową kamienicy. Będzie miał taki sam podział na piętra, a na każdym z nich po dwa balkony. Także witryna sklepu, który znajdzie się na parterze, będzie nawiązywała swoim kształtem do „sąsiada”. Budynek zostanie zwieńczony skośnym dachem z facjatką, wewnątrz której znajdzie się relief wykonany z piaskowca.

Średniowieczna studnia

Jednak, aby budynek mógł powstać w tym miejscu, jego projektanci musieli zastosować rzadko spotykane w Sochaczewie rozwiązanie dotyczące jego fundamentów. Otóż budynek – ze względu na bagienny, torfowy teren – nie zostanie posadowiony na zwykłych ławach fundamentowych, ale na kolumnach o szerokości ponad metra. I właśnie ich budowa doprowadziła do odkrycia najstarszej, jak do tej pory, studni na terenie miasta.
– Podczas prowadzonych prac w jednym z wykopów zauważyliśmy zarys drewnianej konstrukcji żebrowej – powiedział nam Mariusz Samborski z Muzeum Ziemi Sochaczewskiej, który prowadzi nadzór archeologiczny nad inwestycją. Okazało się, że jest to zarys studni, której powstanie datuje się na XV wiek. Podczas prac archeologicznym Mariuszowi Samborskiemu udało się odkopać zasypany szyb na głębokości ponad czterech metrów. Dalej ze względów bezpieczeństwa nie można było już kopać. Aby to zrobić, trzeba byłoby rozkopać sąsiednią działkę i zamontować specjalistyczne, zabezpieczające przed osunięciem ziemi szalunki. Tymczasem pozwolenie na prace budowlane, a tym same archeologiczne, obejmuje tylko działkę należącą do PSS Społem.

Tajemnicze piwnice

Ale – jak mówi Mariusz Samborski – prace archeologiczne przyniosły ciekawe efekty: – W studni o drewnianej, żebrowej cembrowinie znajdowała się duża ilość kości zwierzęcych, w przeważającej większości świńskich. Udało się także wydobyć dwa tylko lekko uszkodzone naczynia ceramiczne, których datę powstania oceniam na XV-XVI wiek – mówi Mariusz Samboski.
Ale to nie koniec odkryć na budowie kamienicy. Podczas prac odnaleziono wbite w ziemię pale, które stanowiły fundament istniejących tu kiedyś budynków. Pale wbito ze względu na podmokły teren. I właśnie dzięki temu, i beztlenowej atmosferze gruntu, podobnie jak cembrowina studni przetrwały do naszych czasów. Kolejnym odkryciem dokonanym przez Samborskiego są fragmenty dawnych sklepień piwnicy. Przypuszcza się, że są to pozostałości po sklepieniach piwnic budynków, które do końca XIX i początku XX wieku istniały wzdłuż ulicy Staszica. Prawdopodobnie budynki zostały zniszczone podczas I Wojny Światowej lub nawet wcześniej – w czasie jednego z wielkich pożarów, jakie nawiedzały miasto.

Jerzy Szostak
Fot.: Mariusz Samborski