Strona główna Sochaczew miasto Minister sypnął milionami

Minister sypnął milionami

1625
0
PODZIEL SIĘ

Mamy świetną wiadomość nie tylko dla miłośników sochaczewskiego sportu, ale też dla mieszkańców Sochaczewa. W ubiegłym tygodniu minister sportu podpisał umowę na wsparcie finansowe przebudowy stadionu Orkan.

W czwartek, 19 lipca, w Ministerstwie Sportu i Turystyki została podpisana umowa na wsparcie przebudowy stadionu przy ul. Warszawskiej. Rząd przekaże na ten cel miejskiemu samorządowi w latach 2018-2019 – 2 599 800 zł.

Miasto pozyskało też rządowe pieniądze na budowę boiska przy Szkole Podstawowej nr 3. Podczas podpisania umowy oprócz ministra Jarosława Stawiarskiego i Piotra Osieckiego byli również obecni minister Maciej Małecki i Sylwester Kaczmarek, przewodniczący Rady Miejskiej.

Dobry duch projektu

Jak powiedział minister Jarosław Stawiarski, sochaczewski projekt był bardzo dobrze przygotowany.

Doceniliśmy fakt, że stadion będzie mógł służyć aż trzem dyscyplinom sportu: rugby, piłce nożnej i lekkoatletyce. Mocnym argumentem był fakt, że na tym obiekcie działa wiele klubów sportowych. Szkolą one na wszystkich poziomach wiekowych od żaków po seniorów. No i wreszcie sukcesy rugbistów Orkana też miały znaczenie – stwierdził minister, który podkreślił również bardzo ważną rolę w całym procesie pozyskania dotacji, posła ziemi sochaczewskiej, ministra Macieja Małeckiego. Dodając, że Sochaczew ma szczęście, mając takiego ambasadora.

Minister podkreślił również, że Rząd Prawa i Sprawiedliwości stawia na rozwój infrastruktury sportowej w całym kraju, nie tylko w wielkich miastach. Wspieramy rozbudowę mniejszych obiektów, takich jak stadion w Sochaczewie, a także infrastruktury przy szkołach podstawowych. Zależy nam na równomiernym rozwoju kraju – dodał Jarosław Stawiarski.

– Bardzo się cieszę z tego, że stadion miejski się zmieni. Od dawna zabiegałem o ten projekt. W ostatnich latach w Sochaczewie wiele się zmieniło – są nowe lub wyremontowane ulice, budynki użyteczności publicznej, mosty czy ostatnio choćby zabezpieczona skarpa nad Bzurą. Na stadionie czas się jednak zatrzymał. Dzięki wsparciu z ministerstwa sportu to się zmieni. Mam nadzieję, że na nowym stadionie będziemy świadkami sukcesów wielu naszych sportowców – powiedział podczas spotkania minister Maciej Małecki.

 Więcej niż oczekiwano          

Swojego zadowolenia z podpisania umowy nie kryje także burmistrz Piotr Osiecki: – Dostaliśmy nie tylko dofinansowanie na stadion, ale także na budowę boiska przy Szkołach Podstawowych numer 1 i 3, która ruszy w najbliższych dniach. To wiadomość dosłownie z ostatniej chwili. Na ten drugi projekt pozyskaliśmy 364 300 złotych, co daje łącznie z dofinansowaniem na stadion kwotę blisko trzech milionów złotych, jakie rząd wyasygnuje na poprawę infrastruktury sportowej w mieście. A to na pewno nie koniec naszych starań o środki. Chcemy przecież budować również boisko choćby przy Szkole Podstawowej numer 4. W tej chwili trwają prace projektowe dla tej inwestycji. Planujemy wykonać ją w 2018 roku – zapowiada burmistrz Piotr Osiecki.

Jak pokreślił burmistrz, reforma oświaty sprawia, że wraca również temat budowy nowej hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 2.

Spodziewamy się znacznego wzrostu liczby uczniów w tej placówce. Dlatego w 2018 roku chcemy rozpocząć prace projektowe, a w 2019 budowę nowej hali przy „Dwójce” – zadeklarował burmistrz.

 Totalna przebudowa

 Dzięki wsparciu finansowemu ze strony ministerstwa sportu, już w przyszłym roku miasto będzie mogło przystąpić do I etapu przebudowy kompleksu sportowego przy ulicy Warszawskiej. Na początku zostanie przebudowana płyta główna boiska, wybudowana bieżnia oraz trybuna na 1000 osób. Kolejne etapy inwestycji, to dwa boiska treningowe, w tym jedno ze sztuczną murawą, nowe korty, główny budynek klubowy oraz budynek dla tenisistów.

Pierwszy etap przebudowy będzie trwał dwa lata. Wynika to z podziału środków otrzymanych z ministerstwa: w 2018 roku miasto otrzyma 1,5 mln zł, a w 2019 roku resztę obiecanej kwoty. Razem ze środkami zabezpieczonymi w Wieloletniej Prognozie Finansowej miasta będzie to 4,8 mln złotych.

Na początku przeprowadzone zostaną prace związane z główną płytą boiska, która ma posiadać naturalną murawę, będzie nawadniana, oświetlona, ogrodzona, otoczona bieżnią lekkoatletyczną ze sztuczną nawierzchnią z poliuretanu. Wytyczone zostanie miejsce do rzutu oszczepem i pchnięcia kulą. Powstaną skocznie do skoku w dal i wzwyż – mówi odpowiadający za sport w mieście Marek Fergiński, zastępca burmistrza.

Następnie przy głównym boisku planujemy budowę nowej, w pełni zadaszonej trybuny dla 1000 kibiców. Kolejne etapy prac będą ustalane na bieżąco i wykonywane w zależności od pozyskiwania dalszych środków zewnętrznych i możliwości budżetowych miasta – dodaje   Piotr Osiecki.

 Jerzy Szostak/ UM

Fot. UM Sochaczewa