Strona główna Sochaczew miasto MIASTO ZAOSZCZĘDZI MILIONY

MIASTO ZAOSZCZĘDZI MILIONY

1210
0
PODZIEL SIĘ

Jeszcze w tym roku hala sportowa w Chodakowie przejdzie metamorfozę. Podobnie stanie się z Sochaczewskim Centrum Kultury w Boryszewie oraz jego filią przy ulicy Chopina. Dzięki przeprowadzonym inwestycjom, miasto w ciągu kilku lat zaoszczędzi ponad 5 milionów złotych.

Już w lipcu powinien rozpocząć się remont hali sportowej przy ulicy Chopina. Na przetarg dotyczący tej inwestycji wpłynęły dwie oferty Pierwsza z nich – złożona przez konsorcjum utworzone przez warszawski MS Building i sochaczewskie Elko – opiewa na kwotę 2 650 305 zł. Drugą ofertę przedłożyła sochaczewska firma SochBud i wyniosła 2 647 700 zł.
Dodajmy, że na wykonanie kapitalnego remontu wybudowanej w 1969 roku hali, Urząd Miejski przeznaczył 2,7 miliona złotych. Większość tych środków pochodzi z przyznanych miastu funduszy na termomodernizacyję obiektów użyteczności publicznej na terenie Sochaczewa.
Oprócz hali w Chodakowie, z przyznanych środków zostaną wyremontowane budynki Sochaczewskiego Centrum Kultury w Chodakowie i Boryszewie. Wszystkie inwestycje mają być zakończone do 30 listopada. Wykonawców dwóch ostatnich powinniśmy poznać w tym tygodniu. W sumie na wszystkie te inwestycje, których koszt ocenia się na około 5,2 miliona złotych, miasto otrzymało wsparcie w wysokości 4 156 500 złotych.

Darmowe ciepło

W przypadku hali sportowej zakres przewidzianych prac, mających przywrócić świetność hali, obejmuje wzmocnienie konstrukcji dachu wraz z jego ociepleniem. Zmieni się również system ogrzewania wody. Obecnie są to elektryczne termy, a po remoncie woda będzie podgrzewana przez cztery solary zamontowane na dachu budynku.
Planowane jest również ocieplenie ścian zewnętrznych oraz wymiana luksferów na bezpieczne panele szklane. W całym budynku zostaną wymienione drzwi, okna, system grzewczy, oświetlenie oraz zamontowany nawiew do dogrzewania sali. Zostanie wymieniona wykładzina na widowni i odnowiony parkiet boiska. Do tego dojdzie malowanie ścian i sufitów. Powstaną także nowe schody zewnętrze.
Jak podkreśla Dariusz Dobrowolski, zastępca burmistrza Sochaczewa, tylko samo zamontowanie solarów oraz przeprowadzenie innych prac termomodernizacyjnych spowoduje, że rachunki za energię cieplną spadną z 192 do 104 tysięcy złotych, dając oszczędności w wysokości 88 tysięcy złotych rocznie.
Natomiast zmiany systemu oświetlenia, który obecnie ma 245 różnego rodzaju punktów świetlnych, a docelowo 153, pozwoli na oszczędności w wysokości o 37 procent, czyli około 22 tysięcy złotych rocznie. Tym samym inwestycja zwróci się po 7-9 latach, dzięki niższym rachunkom za prąd i ciepło.

Mozaika pozostanie

Podobne oszczędności zostaną uzyskane także w przypadku budynków należących do Sochaczewskiego Centrum Kultury. W przypadku SCK w Boryszewie będzie to drugi etap termomodernizacji budynku. Poprzedni zakończył się w ubiegłym roku. Podczas obecnych prac wymienione zostaną drzwi zewnętrzne i okna, oraz ocieplone ściany i dach. Wybudowany będzie także podjazd dla wózków.
Podobny podjazd dla niepełnosprawnych powstanie w chodakowskiej filii SCK. Tu także zaplanowano wymianę okien i drzwi, oraz ocieplenie ścian i dachu. W planach jest także wymiana centralnego ogrzewania. W Chodakowie nie jest planowany montaż pomp ciepła, zamontowano je natomiast w ubiegłym roku w SKC w Boryszewie. Budynek nadal będzie ogrzewany ciepłem dostarczanym z kotłowni należącej Geotermii Mazowieckiej. Dodajmy, że termomodernizacja chodakowskiej filii SCK przewiduje zachowanie istniejącej na elewacji budynku mozaiki.

Jerzy Szostak
Fot.: Jerzy Szostak

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułMury idą do góry
Następny artykułPOWIAT WYEMITUJE OBLIGACJE