Strona główna Sochaczew miasto KOLEJNE PŁATNE PARKOWANIE

KOLEJNE PŁATNE PARKOWANIE

1241
0
PODZIEL SIĘ

Już we wtorek, 1 sierpnia, za parkowanie na ulicach Warszawskiej i Poprzecznej trzeba będzie zapłacić. Tym samym sochaczewska strefa parkowania zostanie poszerzona o kolejnych 75 miejsc płatnego parkowania.

1 sierpnia, kierowcy, którzy będą chcieli zaparkować na ulicy Warszawskiej na odcinku od skrzyżowania ze Staszica do Al. 600-lecia – będą musieli za to zapłacić. Opłaty będą takie same, jak w przypadku pozostałych rejonów sochaczewskiej strefy płatnego parkowania i będą pobierane od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 18.00. Za pierwsze pół godziny nie będziemy musieli nic płacić, a pozostawienie auta na godzinę będzie kosztowało nas złotówkę. Natomiast w soboty, niedziele oraz święta postój nie będzie wymagał wnoszenia żadnych opłat.

Chcieli płatnego parkowania

Na Warszawskiej oraz Poprzecznej będzie także obowiązywał abonament typ „O” – na okaziciela oraz zniżki przysługujące posiadaczom Sochaczewskiej Karty Mieszkańca. Z kolei mieszkańcy budynków położonych przy obydwu ulicach będą mogli wykupić abonament typu „M”. I właśnie mieszkańcy posesji przy Warszawskiej powinni być najbardziej zadowoleni z utworzenia na tej ulicy strefy. Gdyż oni od lat o to zabiegali.
Otóż, podczas remontu ulicy Warszawskiej, w 2010 roku ówczesne władze miasta z sobie tylko wiadomych względów zlikwidowały miejsca postojowe po południowej stronie ulicy. Skazując tym samym znajdujące się tam sklepy na powolną agonię. Zatoki pozostały natomiast po północnej stronie. Jednak te, są zastawiane już od wczesnych godzin porannych przez osoby pracujące w centrum Sochaczewa. To powoduje, że ewentualni klienci znajdujących się tam sklepów i firm, nie mają gdzie zaparkować swoich samochodów. I także po tej stronie ulicy handel zaczął zamierać.
Mieszkańcy sądzili, że strefa płatnego parkowania powstanie tu wraz z tworzeniem płatnych miejsc parkingowych wokół Placu Obrońców Sochaczewa. Okazało się to niemożliwe. Powodem było dofinansowanie, jakie miasto otrzymało na remont zniszczonej przez tiry ulicy Warszawskiej. Opierało się ono na zasadzie, że przebudowana Warszawska ma być dostępna dla wszystkich. Inaczej mówiąc, nie wolno było na niej przez 5 lat pobierać żadnych opłat za parkowanie.
Sytuacja zmieniła się w 2016 roku. I właśnie pod koniec ubiegłego roku, podczas corocznego spotkania z mieszkańcami Piotr Osiecki, burmistrz Sochaczewa, stwierdził, że w tym roku strefa – tak, jak sobie życzyli mieszkańcy – obejmie ulice Warszawską i Poprzeczną.

Ożywcza strefa

– Widząc doświadczenie ze strefy płatnego parkowania powstałej przy Placu Obrońców Sochaczewa oraz ulic Pokoju i Polnej, jesteśmy pewni, że takie rozwiązanie przy Warszawskiej znacznie poprawi komunikację mieszkańców z instytucjami i sklepami, które się tam znajdują. Strefa poprawi dostępność do sklepów, a mieszkańcy będą mogli w sposób wygodny i sprawny zaparkować w centrum miasta – powiedział nam Dariusz Dobrowolski, zastępca burmistrza Sochaczewa.
W nowej strefie powstaną 74 miejsca postojowe, wśród których będą również miejsca dla osób niepełnosprawnych. A opłaty będzie można uiszczać w jednym z pięciu parkometrów. Podobnie, jak w przypadku strefy w rejonie Placu Obrońców Sochaczewa i ulicy Traugutta, gdzie jest 150 miejsc postojowych, oraz w rejonie ulicy Pokoju – 180 miejsc postojowych, nad przestrzeganiem regulaminu SPP będą czuwali pracownicy Zakład Komunikacji Miejskiej w Sochaczewie.

Jerzy Szostak
Fot.: Jerzy Szostak