Kolarski jubileusz w Teresinie

 Blisko 150 kolarzy z 25 grup, w tym połowa z zagranicy, walka aż na trzech lotnych premiach i decydujący sprinterski finisz całego peletonu. Czego chcieć więcej, jeśli chodzi o sportowe emocje. Tych nie zabrakło na trasie w Teresinie i okolicach, gdzie rozegrany został I etap 60-tego Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego Dookoła Mazowsza’ 2017.
Osiem 21-kilometrowych pętli – w sumie 168 km – mieli do pokonania kolarze. Start i meta znajdowały się na Alei XX-lecia, tuż przy stadionie Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji, gdzie odbyła się prezentacja wszystkich ekip, a potem uroczyste zakończenie etapu z ceremonią wręczenia nagród, zresztą godną największych wyścigów.
Uczestnicy WDM rywalizowali na trasie Teresin – Gaj – Dębówka – Budki Piaseckie – Mikołajew – Kawęczyn – Szymanów – Teresin. Nie obyło się też bez drobnych kraks, jedna z nich miała miejsce na ostrym zjeździe z obwodnicy w kierunku Dębówki. Choć przewróciło się kilku kolarzy, wszyscy wstali i kontynuowali wyścig. Emocji dla miłośników sportowej rywalizacji nie zabrakło.
Teresiński etap cechuje się tym, że kolarze jeżdżą okrążenia, stąd w przeciwieństwie do wyścigu odcinkowego, kibice mogą śledzić sytuację na trasie. Tak było i tym razem, a całość wspomagał fachowy komentarz dwóch znanych dziennikarzy sportowych – Tomasza Jarońskiego z Eurosportu i Włodzimierza Reznera z radiowej „Jedynki”.
Przygotowano trzy lotne premie, podczas których najaktywniejszym okazał się reprezentant Białorusi Vasili Strokau. Wygrał dwukrotnie i raz był drugi. Był też jednym z głównych inicjatorów ucieczki, którą ostatecznie peleton „wchłonął” na 15 kilometrów przed zakończeniem wyścigu.
Kibice zacierali ręce, gdy dowiedzieli się, że walkę o zwycięstwo stoczą na ostatnich metrach faworyci jubileuszowej edycji imprezy i to w pełnej grupie. Jednak na kilka kilometrów przed metą na skutek awarii sprzętu o kilka pozycji spadł dotychczasowy lider (dzień wcześniej odbył się prolog na warszawskim Służewcu) Adrian Banaszek z Kolss Cycling Team, ostatecznie dojechał w drugiej dziesiątce. Na linię mety w Teresinie wpadła niemal cała wielobarwna grupa kolarzy, jednak najszybszy był Alois Kankovsky z grupy Elkov – Author. Czeski sprinter na finiszu o ułamek sekundy wyprzedził Grzegorza Stępniaka (Wibatech 7R Fuji) oraz Eryka Latonia (Team Hurom). Dodajmy, że dla Czecha to już dziesiąte zwycięstwo na polskich szosach. W swoim dorobku ma też tytuł mistrza świata w kategorii omnium, czyli wyścigu składającym się z kilku kolarskich konkurencji.
Podczas teresińskiego etapu rywalizacja odbywała się również w ramach drugiego już Memoriału Zdzisława Kalińskiego, nieżyjącego już trenera sekcji kolarskiej LZS Sochaczew i Mazowsza Teresin.
Wyścig Dookoła Mazowsza posiada klasę ME 2.2. Jego zakończenie odbędzie się 29 lipca w Kozienicach. Gmina Teresin była gospodarzem jednego z jego etapów już po raz drugi. W ubiegłym roku na tej samej trasie triumfował Fin Matti Manninen z Team Bliz Merida. Wówczas kolarze kilka okrążeń przejechali w uporczywej ulewie i silnym wietrze. Tym razem pogoda dopisała, słońce nie opuszczało uczestników jubileuszowej edycji WDM.
Najlepszych kolarzy honorowali m.in. wójt Marek Olechowski, oraz przewodniczący Rady Gminy Bogdan Linard.
Organizatorem Wyścigu Dookoła Mazowsza jest Stowarzyszenie Wspierania i Rozwoju Sportu „Mazovia Team”, a w przypadku I etapu również Gmina Teresin. Dyrektor wyścigu, Marin Wasiołek doskonale ocenił przygotowanie etapu przez gospodarzy. Pochwalić należy też służby zabezpieczające zmagania kolarzy, druhów z Ochotniczych Straży Pożarnych oraz policjantów. Co tu dużo mówić, gmina Teresin jest wprawiona, jeśli chodzi o organizację dużych imprez sportowych. Przypomnijmy, tylko niedawno na ulicach gminy rozegrany został Międzynarodowy Bieg Uliczny Maksymila, a wiosną w hali widowiskowo-sportowej GOSiR rywalizowali najlepsi młodzi zapaśnicy z Polski i wielu zagranicznych klubów, m.in. z Ukrainy, Rosji, Niemiec, Słowacji czy Litwy.

Warto dodać, że przy okazji ceremonii wręczania nagród dla najlepszych kolarzy teresińskiego etapu WDM, wójt gminy Marek Olechowski decyzją prezesa Polskiego Związku Kolarskiego Dariusza Banaszka otrzymał Odznaczenie za Zasługi dla Kolarstwa Polskiego. – Ta impreza to niezwykłe wyróżnienie dla naszej gminy. A to prestiżowe odznaczenie przyjmuję jako uznanie dla nas wszystkich, dla ludzi z gminy Teresin bardzo zaangażowanych w organizację wyścigu, pracowników Urzędu Gminy w Teresinie , dyrektorów jednostek samorządowych, strażaków, a także mieszkańców całej gminy, którzy tak wspaniale dopingowali kolarzy na trasie – mówił wójt.
Marcin Odolczyk
Fot. Marcin Odolczyk

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz