Strona główna Historia Kamienie pamięci dla bohaterów

Kamienie pamięci dla bohaterów

1329
0
PODZIEL SIĘ

Jeszcze w tym roku na cmentarzach wojennych, na których pochowani są żołnierze Wojska Polskiego polegli w walkach nad Bzurą w 1939 roku, pojawią się kamienne obeliski oraz maszty flagowe. Realizatorem przedsięwzięcia – finansowego przez Ministerstwo Kultury – jest sochaczewskie Stowarzyszenie Muzealna Grupa Historyczna im. II/18 pp.

W połowie czerwca Ministerstwo Kultury przyznało Stowarzyszeniu Muzealna Grupa Historyczna im. II/18 pp, działającemu przy Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą w Sochaczewie, dotację w wysokości 140 tysięcy złotych. Stowarzyszenie otrzymało ją na złożony przez siebie wniosek w konkursie dla organizacji pozarządowych, zatytułowany „Biało-czerwone flagi i Kamienie Pamięci na cmentarzach Bitwy nad Bzurą 1939 r. – Etap I”.

– Dzięki pozyskanym z ministerstwa środkom, chcemy w czytelny i estetyczny sposób oznaczyć cmentarze żołnierzy Wojska Polskiego, poległych w największej bitwie kampanii jesiennej w Polsce 1939 roku, Bitwie nad Bzurą. W ramach pierwszego etapu, który przewidziany jest na ten rok, zaplanowaliśmy kompleksowe oznaczenie 12 cmentarzy i Miejsc Pamięci Narodowej z okresu Bitwy nad Bzurą na terenie powiatu sochaczewskiego. Oznaczenie ma zostać wykonane poprzez montaż na każdym z wymienionych obiektów obelisku kamiennego z krótką informacją o obiekcie, w postaci grawerki oraz masztu flagowego na flagę państwową – powiedział nam Jakub Wojewoda, prezes Stowarzyszenia Muzealna Grupa Historyczna im. ii/18 pp i kierownik Działu Historii Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą. Jak dodał, projekt ma także zadanie edukacyjne i budowanie postaw patriotycznych poprzez trwałe i godne upamiętnienie bohaterstwa żołnierzy. Ale nie tylko.

– Dodatkowo maszty z flagami państwowymi przyczynią się do oznakowania drogi do miejsca pamięci, łatwiejszej lokalizacji cmentarzy i kwater wojennych na cmentarzach parafialnych, które położone są często wśród licznych grobów cywilnych. Flaga będzie widoczna z daleka. Tym samym dotarcie do obiektu będzie znacznie łatwiejsze niż dotychczas. Montaż masztów i zawieszenie na nich flag w okresie całego roku, przyczyni się do częstszej kontroli urzędów gmin nad stanem obiektu – wyjaśnia Jakub Wojewoda.
Przy okazji dodajmy, że także w tym roku dzięki uzyskanym z Ministerstwa Kultury środkom remontowi poddany zostanie cmentarz wojenny w Leontynowie, na którym spoczywa 300 żołnierzy Wojska Polskiego, którzy stoczyli na przełomie września i października 1939 roku bitwę z wojskami niemieckimi, trwającą trzy tygodnie.
Natomiast pod koniec sierpnia pracownicy Muzeum Ziemi Sochaczewskiej, dzięki dotacjom z Ministerstwa Kultury, rozpoczną pierwsze prace archeologiczne związane z dokumentowaniem przebiegu I Wojny Światowej na terenie powiatu sochaczewskiego.

Jerzy Szostak
Fot.: Jerzy Szostak

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułStypendia dla najzdolniejszych
Następny artykułBarwy Mazowsza