Strona główna Nowa Sucha Gmina inwestuje w oświetlenie

Gmina inwestuje w oświetlenie

1193
0
PODZIEL SIĘ

NOWA SUCHA Nie tylko drogi w gminie są ważne. Drugim, równie istotnym elementem stało się oświetlenie dróg oraz ulic w miejscowościach na terenie gminy. W tym dziale z roku na rok przybywa inwestycji, gdyż mieszkańcy zgłaszają do urzędu odcinki, które ich zdaniem powinny być oświetlone.

– To jest ważne dla mieszkańców. Staramy się słuchać ich głosów. Oświetlenie dróg na terenie gminy, szczególnie tych nowopowstałych i odcinków dotąd nie posiadających lamp ulicznych, ma wpływ na bezpieczeństwo. Stąd też w minionym roku wykonano w tym względzie wiele inwestycji – wspomniał w czasie sesji Maciej Mońka, wójt gminy Nowa Sucha.

Co roku w gminie starają się wygospodarować określoną pulę pieniędzy, by wykonać maksymalnie wiele odcinków drogowych z lampami energooszczędnymi. Zaletą ich jest to, że w lampach montowane są ustawienia czasowe i zmierzchowe. W gminie Nowa Sucha, jako jednej z pierwszych na terenie powiatu, oświetlenie wyłączane jest w godzinach nocnych. Lampy są wyłączane o godzinie 23.00, a następnie ponownie włączane o 4.00.
– Ta przerwa w oświetlaniu daje nam spore oszczędności i dobrze się sprawdza. Niektórzy co prawda chcieliby, aby światło było przez całą noc, ale my dzięki wyłączeniom mamy spore oszczędności. Oświetlone są tylko główne drogi, a na posesjach sami mieszkańcy mogą mieć włączone własne lampy. Oszczędności, jakie wykazujemy, przekonują mieszkańców. W wielu krajach i regionach Polski jest taki system oświetlania i sprawdza się. U nas też. Dzięki oszczędnościom mamy dodatkowe fundusze właśnie na instalowanie nowego oświetlenia – wspomina wójt.
Ubiegły rok pod względem montażu oświetlenia ulicznego był imponujący. Zdaniem wójta mieszkańcy nie powinni narzekać.

Sporo lamp zainstalowano w Kozłowie Biskupim. Nowe oświetlenie stanęło na ulicy Skierniewickiej w stronę Sochaczewa – koszt nieco ponad 26 tys. złotych. Ponadto nowe lampy pojawiły się przy drogach w Wikcinku za 12,3 tys. złotych, Zakrzewie za 32,6 tys. złotych oraz w Kościelnej Górze za nieco ponad 23 tys. złotych. Najwięcej wydatkowano na instalację oświetlenia przy ulicy Sadowej w Kozłowie Biskupim – 104,5 tys. złotych. W sumie koszt oświetlenia ulicznego w ubiegłym roku wyniósł prawie 200 tys. złotych. Dodatkowo wydano też na montaż i zakup instalacji odnawialnych źródeł energii, prawie 20 tys. złotych. Ta inwestycja będzie mieć też przełożenie na oszczędności w kosztach energii.

Instalowanie oświetlenia w gminie w miejscach wskazanych przez mieszkańców odbywałoby się znacznie szybciej, gdyby nie fakt, że konieczne jest indywidualne uzgodnienie spraw własnościowych. Każdy z mieszkańców, dysponujący nieruchomością na danym odcinku drogi, musi zgodzić się na piśmie na prowadzenie prac na swoim terenie. Bez tego inwestor nie może zacząć. Etap uzyskiwania zgody i opracowywania dokumentacji trwa najdłużej. Sam montaż oświetlenia zajmuje zwykle tydzień lub dwa.
– Jednak cały czas mieszkańcy zgłaszają nam nowe trasy i ulice, na których chcieliby mieć oświetlenie. W miarę możliwości finansowych gminy staramy się spełniać te oczekiwania i na bieżąco wprowadzać je do budżetu – dodaje Maciej Mońka.

BN
Fot. Bogumiła Nowak

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułArtystycznie w plenerze
Następny artykułPolska na fotografii