Strona główna Iłów GĘGAWA OŻYWI IŁOWSKIE POLA

GĘGAWA OŻYWI IŁOWSKIE POLA

1749
0
PODZIEL SIĘ

W tym roku trwa dziesiąta edycja programu edukacyjnego „Ożywić pola”, realizowanego wspólnie przez szkoły i koła łowieckie. W szkołach podstawowych gminy Iłów ten program cieszy się od samego początku ogromnym zainteresowaniem. Jubileuszowa edycja wyjątkowo zakończy się we wrześniu.

– Nasza szkoła od początku uczestniczy w tym programie. Dzieci biorą udział w lekcjach, w czasie których uczestniczą w spotkaniach z leśnikami i ekologami. Poznają faunę i florę naszego terenu. Uczą się, jak właściwie chronić przyrodę i zadbać o ginące gatunki roślin i zwierząt – mówiła Ewa Ryfa, dyrektor SP im. J. Piłsudskiego w Iłowie, przy podsumowaniu poprzedniej edycji programu „Ożywić pola”.

Z ekologią za pan brat

Uczniowie i myśliwi w ramach programu prowadzą obserwacje w terenie, pielęgnują założone remizy i zdobywają nową wiedzę przyrodniczą. Rok 2017 ogłoszony został Rokiem gęgawy. W pierwotnych założeniach Mirosław Głogowski, ogólnopolski koordynator programu „Ożywić pola” planował, że rok ten obejmie cykl od września 2016 do czerwca 2017, czyli rok szkolny. Przewidywano wielki finał w Warszawie. Jednak wszystko rozbiło się o finanse.
– Liczyliśmy, że naszą akcję wesprą finansowo instytucje zajmujące się przyznawaniem dotacji na przedsięwzięcia ekologiczne i wykorzystamy te fundusze na pomoce dydaktyczne dla młodzieży i na nagrody dla najaktywniejszych w naszym programie. Niestety, pieniędzy z dotacji publicznych nie będzie, ale pozostają oczywiście firmy wspierające edukację ekologiczno-łowiecką i Zarząd Główny Polskiego Związku Łowieckiego, od lat najważniejszy sponsor konkursu – mówi Mirosław Głogowski.
Jednak brak dotacji spowodował, że finał odbędzie się jesienią, bo organizatorzy muszą zebrać fundusze. Ma to także swoje dobre strony, gdyż uczniowie mogą przez lato poczynić dodatkowe obserwacje i zrealizować interesujące dokumentacje.
Finał planowany jest na przełomie października i listopada.

Gęś nie gęś

– Ten pomysł jest bardzo ciekawy. Zmusza dzieci do poszukiwań i poszerzania wiedzy z zakresu przyrody. I to nie takiej podręcznikowej, a praktycznej – stwierdza jedna z nauczycielek w gminie Iłów.
Uczniowie z gminy Iłów przygotowują prezentacje multimedialne oraz albumy z rysunkami, zdjęciami i informacjami na temat gęgawy. O tegorocznej bohaterce programu w zasadzie niewiele wiadomo, choć to bardzo pospolity gatunek dzikiego przodka gęsi domowej.
W Polsce zarejestrowanych jest około 1500 par tego szaro-popielatego, prążkowanego ptaka. Sporo jej na terenach podmokłych i bagiennych. Gęgawa jest ptakiem wędrownym. Jedynie jeden jej gatunek – na Wyspach Brytyjskich – nie odlatuje na zimę nad Morze Śródziemne.
Warto zatem, by młodzież poznała przez wakacje, jak ciekawy jest to ptak.

Bogumiła Nowak
Fot. wikipedia.org

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułPomnik Utraconego Dziecka
Następny artykuł Zmarnowany talent