Strona główna Kampinos Fundusz sołecki wykorzystany z rozmachem

Fundusz sołecki wykorzystany z rozmachem

1331
0
PODZIEL SIĘ

W gminie Kampinos fundusze sołeckie kolejny już rok przeznaczane są na inwestycje drogowe i oświetlenie gminnych dróg. To wspólna decyzja władz gminy i mieszkańców, podjęta w trakcie dorocznych spotkań sołeckich. Pomysł się sprawdza, bowiem mieszkańcy są z niego bardzo zadowoleni.

– Nie mielibyśmy naszej drogi, gdyby nie takie współfinansowanie inwestycji. Nasz fundusz nie starczyłby na wykonanie całego odcinka, a tak, przy wsparciu urzędu gminy, mamy bardzo przyzwoitą drogę – mówi mieszkanka Kwiatkówka.
Mieszkańcy od dawna zabiegali, aby ten ważny dla nich odcinek komunikacyjny był poprawiony, i dobrej jakości.

Drogi najważniejsze

W Kwiatkówku jest to odcinek 365 metrów z nową warstwą mineralno-bitumiczną. Przebudowa drogi kosztowała prawie 134 tysiące złotych. Z funduszu sołeckiego dołożono około 9 procent, czyli prawie 12 tysięcy złotych.
Z kolei w Woli Pasikońskiej zamknięty został ostatni, trzeci etap ponad półkilometrowego odcinka. Cała przebudowa kosztowała nieco ponad 177 tysięcy złotych. W tej inwestycji wykorzystano ponad 21 tysięcy złotych funduszu sołeckiego i 50 tysięcy złotych dotacji celowej, uzyskanej ze środków związanych z wyłączeniem z produkcji gruntów rolnych. Ta droga w opinii Moniki Ciurzyńskiej, wójt gminy Kampinos, to jedna z najbardziej udanych inwestycji. Wola Pasikońska, która jeszcze niedawno miała kiepski dojazd i bardzo marnej jakości drogę, zyskała bardzo wiele. W okresie zimowym droga trudna była do pokonania. Teraz dzięki przebudowie okolica stała się bardziej atrakcyjna turystycznie oraz inwestycyjnie.
Również trzeci, ostatni etap przebudowy drogi zakończył się w Grabniku. Kosztował około 72 tysięcy złotych, z czego z funduszy sołeckich wydano prawie 12,5 tysiąca złotych. W zadaniu tym uwzględniono też wiatę na przystanku autobusowym i plac do zawracania dla większych samochodów. Z tych dodatkowych usprawnień, jak zaznacza pani wójt, mieszkańcy są bardzo zadowoleni.
Natomiast około 137 tysięcy złotych kosztował ponad 380-metrowy odcinek drogi w Komorowie pokryty nawierzchnią mineralno – bitumiczną. Z funduszy sołeckich trafiło tam 17 procent, a więc ponad 23 tysiące złotych. Droga ta, choć nie jest główna, to jednak dość ruchliwa.

Nie tylko drogi

W gminie wykonano też sporo utwardzeń poboczy i samych dróg właśnie z funduszy sołeckich. Sfinansowane zostało to we wsiach: Strzyżew, Skarbikowo, Budki Żelazowskie, Kirsztajnów, Prusy, Pasikonie, Zawady, Koszówka i Granica. W sumie z funduszy sołeckich wydano na wzmocnienie dróg ponad 122 tysiące złotych.
Nie mniej ważne było też zainwestowanie funduszy sołeckich w nowe oświetlenie uliczne. Koszt montażu we wsi Szczytno wyniósł nieco ponad 10 tysięcy złotych. Dodatkowo w Łazach powstał projekt i wybudowano zupełnie nowe oświetlenie za prawie 21 tysięcy złotych, w Podkampinosie za prawie 17,5 tysięcy złotych oraz w Strójcu – 15 tysięcy złotych.
Z funduszy sołeckich też zainwestowano w kulturę i rozrywkę. Dzięki tym pieniądzom powstał w pełni wyposażony plac zabaw w Wiejcy za około 28 tysięcy złotych i w Kampinosie – za ponad 5 tysięcy złotych oraz siłownia zewnętrzna za ponad 15 tysięcy złotych. Z funduszy sołeckich przekazano ponad 13 tysięcy złotych na specjalistyczne umundurowanie i remont pompy w OSP w Starych Gnatowicach.
– Dopiero podsumowując wszystkie wydatki, widać, jak ważny jest wkład sołectw w gminne inwestycje. Bez tych pieniędzy i zgody mieszkańców na takie wykorzystanie ich funduszy, wiele z tych remontów i przebudów musiałoby czekać w długiej kolejce. O wiele wolniej byśmy je realizowali. A tak cieszę się, że udało się mieszkańców gminy przekonać do lokowania funduszy w inwestycje drogowe i inne wydatki poprawiające im jakość życia. Cieszę się, że nam zaufali – mówi wójt Monika Ciurzyńska.

Bogumiła Nowak
Fot. Bogumiła Nowak

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułSochaczew wita
Następny artykułWakacje z kajakami