Strona główna Sochaczew miasto DWIE DEKADY WÓJTA ORLIŃSKIEGO

DWIE DEKADY WÓJTA ORLIŃSKIEGO

1040
0
PODZIEL SIĘ

Już po raz dwudziesty udzielano absolutorium w gminie dotychczasowemu wójtowi Mirosławowi Orlińskiemu. Podczas sesji Rady Gminy, 28 czerwca, radni jednogłośnie go poparli. Mirosław Orliński sprawuje swą funkcję wójta ponad 20 lat, wcześniej był naczelnikiem gminy. Tym samym jest wójtem najdłużej kierującym gminą na terenie powiatu sochaczewskiego.

– Choć to już dwudziesty raz staję do oceny, to jednak za każdym razem głosowaniu radnych nad absolutorium towarzyszą mi wielkie emocje. Co prawda tuż przed sesją uspokajają mnie i zapewniają, że nie mam się o co martwić, ale zawsze bardzo przeżywam moment, kiedy podnoszą ręce do góry – stwierdził Mirosław Orliński po sesji absolutoryjnej.
Tym razem również bezdyskusyjnie i bez zastrzeżeń radni poparli swego wójta.

Dobrze, ale nie idealnie

– W naszej oraz Regionalnej Izby Obrachunkowej ocenie gminny budżet został zrealizowany poprawnie, z odpowiednią dyscypliną finansową i nie popełniono przy jego ustalaniu i realizacji żadnych błędów. Tak więc, zarówno Izba, jak i nasza Komisja Rewizyjna przy radzie gminy nie miała żadnych uwag i pozytywnie zaopiniowała budżet zeszłoroczny. Nie popełniono żadnego błędu, choć myślę, że zawsze mogłoby być lepiej. Ale i tak jest dobrze. Budżet taki mamy, jaki mamy, na miarę naszych możliwości – ocenił w dyskusji przed głosowaniem radny Gabriel Krakowiak.
– Gdybyśmy zakwestionowali jakość i wykonanie tego budżetu, to zakwestionowalibyśmy własną pracę. Wójt to tylko jego gwarant i wykonawca. My ten budżet mamy realizować, bo sami go ustalamy. Chyba nie popełniliśmy większych gaf. Lepiej byłoby co prawda, gdyby udało nam się ściągnąć wyższe podatki. Są jednak trudne czasy dla mieszkańców i poziom ściągalności jest zadowalający przy tej sytuacji – podsumował Czesław Ćwikliński, przewodniczący Rady Gminy Sochaczew.
Gmina Sochaczew w 2016 roku zaplanowała 44 815 992, 96 złotych dochodu. Na koniec roku wykonano budżet w wysokości 45 320 122,53 złotego. Tym samym zrealizowano go w ponad 101 procentach. Wydatki sięgnęły 43 335 819,89 złotych i zrealizowano je do wysokości prawie 97 procent.
Planowany deficyt w 2016 roku miał wynieść około 31 tysięcy złotych. Jednak udało się wypracować nadwyżkę sięgającą prawie 2 mlionów złotych. To pozwoli, jak wspomniał Mirosław Orliński, na zrealizowanie dodatkowych, bieżących inwestycji głównie drogowych, w montażu nowego oświetlenia i przebudowie kanalizacji. Wolne środki wprowadzone zostały też do Wieloletniej Prognozy Finansowej na lata 2017-2022.

Przybywa mieszkańców

W głosowaniu radni jednogłośnie udzielili absolutorium wójtowi za realizację budżetu w 2016 roku.
– Z całego serca dziękuję radnym za poparcie mnie, ale to nie tylko moja praca, ale też całej rady gminy, sołtysów, urzędników gminnych i wielu mieszkańców, którzy z nami bardzo dobrze współpracowali – podkreślił Mirosław Orliński – To największe szczęście mieć tak wspaniałych współpracowników, którzy dbają o gminę i z całym poświęceniem oddają jej swój czas i umiejętności. Z roku na rok przybywa nam obowiązków, bo gmina cały czas rośnie i przybywa jej mieszkańców. Tylko w ubiegłym roku wydaliśmy ponad 200 decyzji o warunkach zabudowy. To, jak łatwo zauważyć, będą w większości nowi mieszkańcy, którzy u nas się osiedlą. A to powoduje potrzeby budowy kolejnych dróg, zabezpieczenia w wodę i prąd, oświetlenie i placówki oświaty. Na bieżąco trzeba wiele rzeczy realizować i tylko przy pełnej współpracy urzędników z mieszkańcami jest to możliwe – zakończył wójt.

Bogumiła Nowak
Fot. Bogumiła Nowak

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułPrawie bez zmian
Następny artykułKronika policyjna