Strona główna Sochaczew miasto CZY PADNIE DROGOWY REKORD

CZY PADNIE DROGOWY REKORD

1033
0
PODZIEL SIĘ

Podobnie jak w ubiegłym roku, także i podczas tegorocznego lata sochaczewscy kierowcy muszą się uzbroić w cierpliwość. A to w związku z zapowiadanymi inwestycjami drogowymi. Tym razem nie będzie tak spektakularnych inwestycji, jak remont mostu, co jednak nie oznacza, że miejski samorząd, podobnie jak i inni zarządcy dróg, zwolnił w tym roku tempo prac związanych z remontem infrastruktury drogowej.

Jak już informowaliśmy, radni na jednej z majowych sesji Rady Miejskiej zdecydowali się przeznaczyć dodatkowe środki na drogi, w wysokości 2 milionów złotych. Część tej kwoty, a dokładnie 430 tysięcy złotych, zapisano na przebudowę ulicy Granicznej. A kto ją wykona, dowiemy się 27 lipca.
Same prace związane z przebudową powinny się zakończyć do 30 października.

Osuszą kałużę

Przypomnijmy, że o utwardzenie Granicznej mieszkańcy położonych przy niej posesji apelowali do władz miasta od lat. Sprawa ruszyła z miejsca wraz z uruchomieniem przez obecnie władze miasta akcji „Drogi zamiast błota”. Nieprzejezdna – w okresie roztopów oraz opadów – ulica najpierw została utwardzona tłuczniem. Teraz przyszła pora na nakładkę asfaltową. Zostanie ona położona na odcinku o długości 670 metrów, od ulicy Młynarskiej do Jagiellońskiej. Jednak zanim to nastąpi, na jej fragmencie o długości 190 metrów od strony Młynarskiej zostanie wybudowana kanalizacja deszczowa. Tym samym zostanie w końcu zlikwidowana olbrzymia kałuża, tworząca się w tym miejscu podczas opadów.
Sama ulica po przebudowie będzie miała asfaltową jezdnię o szerokości 5,5 metra. Z tym, że na odcinku, gdzie nie ma krawężników, zostanie poszerzona o pobocze z tłucznia o szerokości pół metra.
Ale nie tylko Graniczna otrzyma w tym roku nawierzchnię asfaltową. Dzięki decyzji radnych, pojawi się ona również na ulicy Promiennej, na co zostanie przeznaczonych 39 000 zł. Asfalt zostanie wylany również na ulicach: Piaszczystej – 263 000 zł, Zacisznej – 64 000 zł, Topolowej – 120 000 zł oraz Powstańców Warszawy, gdzie na przebudowę nieutwardzonego odcinka ulicy miasto zamierza przeznaczyć – 110 000.
Natomiast obecnie trwają prace przy przebudowie na ulicy Połanieckiej, gdzie za 32 000 zł zostanie położony asfalt na długości 108 metrów. Pojawi się on już wkrótce także na ulicy Rybnej, na odcinku 330 metrów – od Zamkowej do Płockiej. W tym przypadku koszt inwestycji to 97 tysięcy złotych. Dodajmy, że na Rybnej wybudowano także odwodnienie.

Idą na rekord

Wszystkie te prace prowadzone są w ramach akcji „Drogi zamiast błota”. Dzięki niej udało się do tej pory utwardzić praktycznie wszystkie ulice na terenie miasta. I teraz – jak mówi Piotr Osiecki, burmistrz Sochaczewa – przyszedł czas na zastąpienie tłucznia asfaltem.
– Wszystkie są obecnie utwardzone tłuczniem. Tak jak obiecywaliśmy, po położeniu tej nawierzchni będziemy sukcesywnie zamieniać ją na asfalt. Program „Drogi zamiast błota” realizujemy już drugą kadencję i nie skończymy, dopóki wszystkie miejskie ulice nie zyskają nawierzchni bitumicznej. Tych mieszkańców, którzy wciąż mają ulice tłuczniowane, lub w ogóle nieutwardzone, proszę o cierpliwość. Zastaliśmy kilkudziesięcioletnie zapóźnienia. Nadrabiamy zaległości, chyba wszyscy widzą efekty, ale jeszcze trochę czasu potrzeba, aby rozwiązać problem dróg w mieście. Jesteśmy już coraz bliżej – mówi burmistrz Piotr Osiecki.
Dodajmy, że tylko w tym roku, w ramach tej akcji nakładka asfaltowa pojawiła się już na ulicy Jagiellońskiej na odcinku – 555 metrów, Akacjowej – 105 metrów, Olchowej – 103 m, Sosnowej – 107 m, Lipowej – 106 m, Dalekiej – 364 m, Mireckiego – 406 m, Jaworowej – 143 m, Radiowej 550 m, Wypalenisko – 630 metrów, Słowiańskiej – 330 metrów. Natomiast tłuczniem utwardzono ulice Zygmunta Starego i Bolesława Śmiałego. Do tego dodajmy trwające lub zapowiadane remonty dróg na Malesinie, Karwowie i Rozlazłowie.
Trzeba pamiętać także o tym, że także inni zarządcy dróg na terenie Sochaczewa remontują swoje ulice. Starostwo Trojanowską, a Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich 15 Sierpnia i Pisłudskiego. Jeżeli do tego dodamy zapowiadaną na ten rok przebudowę ulicy Chodakowskiej, to wygląda na to, że w tym roku uda się w sumie wyremontować ponad 10 kilometrów sochaczewskich dróg. Co jeszcze nigdy nie miało miejsca.

Jerzy Szostak
Fot.: Jerzy Szostak