Strona główna Mazowsze Czas powstrzymać smog

Czas powstrzymać smog

1193
0
PODZIEL SIĘ

Na terenie całego Mazowsza od 20 lipca rozpoczynają się konsultacje społeczne projektu uchwały antysmogowej. Jej celem jest ograniczenie emisji szkodliwych substancji z pieców i kotłów, a więc wprowadzenia ograniczeń w paleniu w piecach, kominkach i kotłach. Główną przyczyną przekroczeń stężeń szkodliwych substancji w powietrzu, jak podaje Mazowiecki Urząd Marszałkowski, jest tzw. niska emisja ze spalania paliwami stałymi w piecach i kotłach domowych, a także drewnem i śmieciami w kominkach. Właściciele tych instalacji powinni zatem wykazać, że ich piece spełniają określone uchwałą wymagania i normy.

– Chcemy, aby samorządy i mieszkańcy wzięli czynny udział w dyskusji nad tym dokumentem. Musimy wspólnie zastanowić się nad narzędziami i tempem zmian. Konsultacje mają być prowadzone w całym regionie – mówi Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego.

Prace nad uchwałą antysmogową trwają już od ubiegłego roku. Jej projekt ma być zaopiniowany przez samorządy powiatowe i gminne. Pierwsze konsultacje ruszą 20 lipca. Jednak większość gmin powiatu sochaczewskiego ze względu na okres urlopowy planuje zasięgnięcie opinii mieszkańców pod koniec wakacji. Część głosów na razie będzie można zgłaszać drogą mailową na adresy gmin.

Uchwała antysmogowa ma wejść w życie z 1 listopada tego roku, co oznacza, że urządzenia instalowane po tym terminie, powinny spełniać wymagania rozporządzeń Komisji Unii Europejskiej. Kotły nie spełniające tych norm muszą być wyłączone do 31 grudnia 2022 roku. Podobnie również użytkownicy kominków, pieców lub nagrzewnic mogą eksploatować je tylko do tego czasu. Chyba, że zostaną one wyposażone w urządzenia ograniczające emisję pyłów.

BN

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułSprzedają komin
Następny artykułOdbiór śmieci bez zmian