BRAWUROWY POŚCIG ZA NASTOLATKIEM

Do 5 lat więzienia grozi 18-letniemu kierowcy, który przekroczył dozwoloną prędkość i nie zatrzymał się do kontroli drogowej. Zmusił on funkcjonariuszy do kilkunastokilometrowego pościgu. Chłopak nigdy nie miał prawa jazdy i prędko go nie dostanie, bowiem za popełniony czyn może mieć 15-letni zakaz prowadzenia pojazdów.

10 lipca, kilkanaście minut przed godziną 10.00, policjanci z drogówki jak zwykle kontrolowali sochaczewskie ulice. Na Gawłowskiej zauważyli pojazd zbliżający się z dużą prędkością. Skoda fabia, którą kierował 18-latek, przekroczyła dozwoloną prędkość o 40 kilometrów na godzinę.

Szaleńcza ucieczka

Policjanci dali sygnał, aby kierowca się zatrzymał. Początkowo mężczyzna zwolnił, ale najwyraźniej nie znając nowych przepisów prawa stwierdził, że bardziej opłacalna będzie ucieczka. Przyspieszył tuż przed zaskoczonymi policjantami. Funkcjonariusze włączyli sygnały świetlne, dźwiękowe i ruszyli w pościg za kierowcą skody, który pędził przed siebie, stwarzając zagrożenie dla wszystkich uczestników ruchu. Inni kierowcy rozsądnie zjeżdżali z jezdni szaleńcowi.
Szarża pirata trwała na dobre. W miejscowości Żuków nie zatrzymał się przed znakiem stop. Skrzyżowanie, na którym 18-latek pomknął jak strzała, nie zwalniając nawet na chwilę, znane jest bardzo dobrze policjantom i ratownikom. To częste miejsce kolizji i ciężkich wypadków, niekiedy ze skutkiem śmiertelnym.
Mężczyzna nie zmniejszył również prędkości, mijając szkołę podstawową. Dopiero w Malanowie, po kilkunastu kilometrach szaleńczego pościgu, wreszcie policjantom udało się zatrzymać kierowcę, którym okazał się 18-letni mieszkaniec gminy Brochów. Poddany badaniu, okazał się trzeźwy.
Chłopak, siedząc już w radiowozie, nieco zmiękł i wyznał, że przyczyną nieodpowiedzialnego zachowania był brak prawa jazdy.

Bicz na piratów

Jeszcze niedawno niezatrzymanie się do kontroli drogowej było kwalifikowane jako wykroczenie. Nieszczęśliwie dla nierozsądnego mężczyzny, przepisy, które weszły z dniem 1 czerwca, zaostrzyły kary m.in. wobec piratów drogowych. Nowe przepisy traktują pościg jako przestępstwo i jest to wielka różnica dla wymiaru sprawiedliwości, ponieważ wykroczenie wiązało się z o wiele łagodniejszymi karami. Teraz opisane zdarzenie obligatoryjnie podlega karze pozbawienia wolności nawet na okres 5 lat, a kierowcę obejmuje zakaz prowadzenia pojazdów nawet do 15 lat.
18-latek odpowie również za przekroczenie prędkości, niezastosowanie się do znaku stop, kierowanie pojazdem bez wymaganych uprawnień oraz spowodowanie zagrożenia dla uczestników ruchu drogowego.
Od momentu wejścia w życie nowej ustawy jest to pierwszy przypadek pościgu na terenie naszego powiatu.
Miejmy nadzieję, że wysokie kary skutecznie będą odstraszały kierowców, którzy wybierając brawurę, mogą pozbawić siebie możliwości prowadzenia i wolności, a u innych spowodować utratę zdrowia lub nawet życia.

Joanna Smacka

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz