Strona główna Bez kategorii Alergia na ukąszenie owadów

Alergia na ukąszenie owadów

1098
0
PODZIEL SIĘ
Wielu ludzi reaguje paniką, gdy zbliża się do nich osa. Nic dziwnego. Osoby uczulone na jad owadów mogą ich ukąszenie przypłacić poważną chorobą, a nawet życiem. Reakcja na ukąszenie objawia się silnym opuchnięciem w miejscu ugryzienia. Może dojść również do zaburzeń nerwowych, duszności, a nawet wstrząsu anafilaktycznego.
Owadami najbardziej pod tym względem niebezpiecznymi są pszczoły (najczęściej wiosną) oraz osy (raczej latem), a także szerszenie. Rzadziej reakcje alergiczne mogą powodować ukąszenia trzmiela, bąka, mrówki i komara. Na największe niebezpieczeństwo narażone są dzieci, oraz osoby, których praca zawodowa może wiązać się z ryzykiem ukąszeń owadów, np. pszczelarze, robotnicy leśni, ogrodnicy.
Po pierwszym ukłuciu dochodzi do uwrażliwienia organizmu na truciznę owada i ryzyko alergii jest niewielkie. Dopiero kolejne ukąszenia mogą prowadzić do uczuleń.
Nawet jeżeli byliśmy już kiedyś użądleni przez owada i nasz organizm nie zareagował na to uczuleniem, nie znaczy to, że następnym razem może skończyć się równie nieszkodliwie.
Ból w miejscu ukłucia i zaczerwienienie utrzymujące się nawet kilka dni po ukąszeniu, to normalna reakcja organizmu. Dopiero opuchlizna o średnicy ponad 5 cm oraz reakcja organizmu wychodząca poza miejsce ugryzienia świadczą o wystąpieniu uczulenia. Inne objawy to: natychmiastowe silne opuchnięcie w miejscu ukąszenia, słabość oraz zawroty głowy, napady gorąca, pieczenie i swędzenie na dłoniach i stopach, duszności, mdłości, kłopoty z przełykaniem.
W przypadku bardzo silnej reakcji uczuleniowej w ciągu niewielu sekund dochodzi do poważnego opuchnięcia twarzy i szyi, zaczerwienienia skóry, kłopotów z krążeniem oraz wstrząsu anafilaktycznego. Także ukłucia w obrębie górnych dróg oddechowych stanowią duże niebezpieczeństwo dla życia, ponieważ mogą spowodować opuchnięcie śluzówki.
Jeśli mamy silną reakcję alergiczną na ukąszenie owada, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Trzeba wykonać badania, które pozwolą odpowiedzieć na pytanie, czy mamy do czynienia z alergią. Jeśli zostanie stwierdzona alergia na jad owadów, trzeba jak najszybciej przeprowadzić terapię, ponieważ istnieje zagrożenie życia.
Osoba cierpiąca na alergię na jad owadów, powinna posiadać w domu specjalny zestaw z lekami na wypadek ukąszenia. Poza tym musi mieć opracowaną strategię, która pomoże jej w potrzebie, jak najszybciej dotrzeć do lekarza.
Jeśli chcemy uniknąć ukąszeń weźmy pod uwagę kilka rad: nie spożywajmy na wolnym powietrzu żadnych potraw ani napojów, uważajmy w trakcie zbierania owoców i kwiatów, uważajmy w trakcie prac ogrodowych,  nie biegajmy latem boso, nasza skóra niech będzie okryta ubraniem, pot przyciąga owady, kąpmy się często, nie stosujmy perfum oraz kosmetyków perfumowanych, w domu załóżmy siatki przeciw owadom, jeśli zostaniemy ugryzieni, natychmiast usuńmy żądło.
Zapraszam na błyskawiczne opalanie prysznicowe.

Hanna Kasztelan

 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKremowy sos szparagowy
Następny artykułUważaj na te leki