Strona główna Wyszogród Wisła pod specjalnym nadzorem

Wisła pod specjalnym nadzorem

1190
0
PODZIEL SIĘ

Gdy zaczyna robić się ciepło, wówczas nadwiślańskie tereny w Wyszogrodzie są oblegane przez mieszkańców oraz przyjezdnych wędkarzy i turystów. Wisła, poza urzekającym wyglądem, jest jednak nieprzewidywalna i bardzo niebezpieczna. Okres wakacji wiąże się nie tylko z kąpielami słonecznymi i wodnymi, ale też z różnego typu spotkaniami i imprezami, którym nierzadko towarzyszą alkohol i narkotyki. Ma to bezpośredni wpływ na wzrost niebezpiecznych zdarzeń. Szczególnie, gdy w pobliżu jest woda.

Z tych powodów policja, już od 15 kwietnia, rozpoczęła codzienne wodne patrole. Niestety komisariat w Wyszogrodzie nie ma na wyposażeniu łodzi, motorówek ani jakiegokolwiek innego sprzętu wodnego. Zatem obowiązki patrolowania Wisły w tym rejonie przejęli funkcjonariusze z Wydziału Patrolowo Interwencyjnego Komendy Miejskiej Policji w Płocku. I jak się okazuje, policjanci mają co robić. Niedawno zatrzymali pięciu nieletnich, którzy wypoczywali nad Wisłą w stanie upojenia alkoholowego. Gdyby nie czujność funkcjonariuszy, mogło dojść do tragedii.

Działania policji w patrolach wodnych skupiają się nie tylko na bezpieczeństwie plażowiczów, kajakarzy czy żeglarzy. Oprócz rutynowych patroli prowadzone są również poszukiwania osób zaginionych. Zwykle wówczas w użyciu jest specjalistyczny sprzęt – między innymi sonary przeznaczone do poszukiwania i wykrywania celów podwodnych.
Natomiast funkcjonariusze z Posterunku Policji w Wyszogrodzie prowadzą stałą współpracę z Państwową Strażą Rybacką w celu zwalczania kłusownictwa, ale jak pokazują statystyki, nie jest to zbyt wielki problem. Jak podaje Krzysztof Piasek, asp. szt., oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Płocku: – Na terenie wyszogrodzkiego odcinka Wisły w minionym roku nie było żadnego przypadku kłusownictwa, natomiast w tym odnotowano jedno takie zdarzenie – i dodaje – Policjanci z Płocka w patrolach wodnych na terenie wyszogrodzkiego odcinka Wisły również pełnią wspólne służby z funkcjonariuszami Państwowej Straży Rybackiej.

Policjanci z patrolów wodnych prowadzą też akcje edukacyjne dla dzieci i młodzieży na temat zachowania bezpieczeństwa nad wodą. Przypominamy, że ze względu na brak zorganizowanych miejsc wypoczynku nad Wisłą, kąpiel w niej jest zabroniona.

Joanna Smacka

Fot. Bogumiła Nowak