Strona główna Edukacja „Wiewiórki” z wizytą w starostwie

„Wiewiórki” z wizytą w starostwie

955
0
PODZIEL SIĘ

We wtorek, 2 czerwca, z okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Dziecka, przybyła do urzędu barwna grupa dzieci z grupy „Wiewiórki” z Przedszkola Niepublicznego Diecezji Łowickiej im. Świętych Aniołów Stróżów z Sochaczewa.

 – Wspólnie z wicestarostą bardzo cieszymy się z Waszej wizyty. Jesteście zawsze tu mile widzianymi gośćmi. Mam nadzieję, że czas spędzony w siedzibie Starostwa był dla Was szczególnie radosny, a sam pobyt tu, przyniósł nie tylko wiele satysfakcji, ale też wiedzy na temat funkcjonowania urzędu. Doskonale udowodniliście, że słowo obrady, głosowanie czy demokracja jest już Wam bardzo dobrze znane – zwracała się do małych gości starosta Jolanta Gonta, podczas ich wizyty w siedzibie Starostwa Powiatowego w Sochaczewie.

A gdzie te skarby?

Swoją wizytę „Wiewiórki” rozpoczęły od zwiedzenia pomieszczeń budynku. Po zakątkach Starostwa oprowadzał je Marcin Odolczyk, rzecznik prasowy starosty, który opowiadał dzieciom o tym, na czym polega praca w Starostwie.

 – Świetnie pasujesz do tego stanowiska, kto wie, być może za kilkanaście lat to będzie Twoje miejsce pracy, życzę Ci byś został kiedyś starostą – zwracał się do jednego z przedszkolaków wicestarosta Tadeusz Głuchowski, gdy ten wygodnie usadowił się w jego fotelu, przyznając, że tu podoba mu się najbardziej.

Wiele śmiechu i wspólnej radości nie brakowało, gdy dzieci wizytowały inne pokoje. – A gdzie Pani ukrywa ten skarb? – inny chłopiec przepytywał skarbnik powiatu Teresę Pawelak. Z kolei w Wydziale Komunikacji i Transportu ogromnym zainteresowaniem dzieci cieszyło się urządzenie do wydawania biletów w systemie kolejkowym.

Obrady młodej rady

Zasadniczą częścią  pobytu przedszkolaków w siedzibie Starostwa była dziecięca sesja rady powiatu. W prezydium tym razem zasiedli starostowie, a rolę protokolanta pełniła sekretarz Zofia Romanowska. Obradując, przedszkolaki wysuwały mnóstwo pomysłów na nowe inwestycje na terenie powiatu. Budowa kolejnych placów zabaw, ogrodu zoologicznego, szkoły, a także bloków mieszkalnych, dróg i chodników oraz zasadzenie jak największej ilości drzew – to tylko nieliczne postulaty, które stawiali bardzo sumiennie wcielający się w rolę radnych najmłodsi mieszkańcy powiatu. Przedstawiciele władzy skrupulatnie wysłuchiwali wszystkich zgłaszanych przez dzieci pomysłów.

Podczas obrad nie mogło oczywiście obejść się bez dyskusji i głosowania. Najpierw w głosowaniu jawnym maluchy jednogłośnie podjęty decyzję, iż chciałyby dostać od starosty upominek z okazji Dnia Dziecka. Z kolei w głosowaniu tajnym dokonywały wyboru rodzaju prezentu – zestaw do piaskownicy czy gra „w łapacza”? Wrzucone do urny głosy wnikliwie policzyła wybrana spośród dzieci komisja skrutacyjna. Ostatecznie wynikiem 14:9 padło na grę i choć nie wszyscy z tej decyzji byli zadowoleni, to jednak mali radni w znakomity sposób pogodzili się z wynikiem i zaakceptowali wybór z uśmiechem na ustach.

Taki aspekt edukacyjny, gdy dzieci poznają, na czym polega demokracja, jest często stosowany w naszym przedszkolu. Niejednokrotnie dzieci głosują właśnie na przykład nad tym, gdzie pójdziemy na wycieczkę, decyzja zapada wtedy większością głosów – przyznała s. Maria Ewa Ogłaza, dyrektor przedszkola, która również była obecna podczas spotkania. Każde z dzieci otrzymało też od władz powiatu pamiątkowy certyfikat aktywnego udziału w dziecięcej sesji rady powiatu.

Starostwo Powiatowe

w Sochaczewie